آموزش

چگونه صفحه آبی ویندوز با کد خطای مدیریت حافظه را برطرف کنیم؟

ویندوز 10 یک سری پیام های خطا و stop codes را زمانی که مشکلی در ان بروز می کند در اختیارتان می گذارد. زمانی که صفحه نمایش آبی و خطاهای مربوط به آن رخ می دهد شما می توانید از این stop codes ها برای شناسایی مشکلات استفاده کنید. در برخی از شرایط، stop codes  برای خطاهای خاصی کار می کنند. گاهی از اوقات نیز باید موارد متعددی را بررسی کنید. stop codes مدیریت حافظه می تواند در بررسی برخی از مشکلات موجود کمکتان کند. در این مقاله  به شما کمک می کنیم خطاهای مربوط به مدیریت حافظه را با هم بررسی کنیم.

 مدیریت حافظه ویندوز چیست؟

برای اینکه سیستم عامل شما بتواند به درستی کار کند به مدیریت حافظه نیاز دارد. مدیریت حافظه عملکردی است که حافظه سیستم را مدیریت می کند. برای اینکه سیستم سالمی داشته باشید باید مدیریت حافظه به درستی کار کند. زمانی که مدیریت حافظه با مشکلی مواجه می شود به طور منظم صفحه آبی را نشان می دهد.

خطای صفحه آبی مدیریت حافظه ویندوز:

مدیریت حافظه ویندوز به عبارت ساده صفحه آبی مدیریت حافظه  بدین معنی است که خطای بسیار مهمی درباره  مدیریت حافظه وجود دارد. برای بروز چنین خطاهایی چندین علل شناخته شده وجود دارد که در ادامه برخی از این علل را مشاهده می کنید:
  • رمی که مشکل دارد
  • سخت افزاری که مشکل دارد
  • درایوری که مشکل دارد
  • برخی از مشکلات نرم افزاری
  • خطای مربوط به دیسک
گاهی از اوقات سیستم شما بعد از یک ریست ساده ممکن است به حالت عادی خود باز گردد. اگر با صفحه آبی مدیریت حافظه مواجه شدید سیستم تان را ریستارت کنید تا ببینید مشکل تان حل شده است یا خیر. در ادامه برای برطرف کردن این مشکل راه حل هایی را با هم مرور خواهیم کرد.

 ویندوز 10 را به روز کنید:

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید ویندوز 10 تان به طور کامل به روز است. فایل سیستم های قدیمی ممکن است خطاهای غیر منتظره ای را برایتان ایجاد کنند.  بررسی وضعیت به روزرسانی ها بهترین و سریع ترین روش برای بررسی مشکلات موجود است. برای باز کردن پنل تنظیمات کلید ویندوز را به همراه I فشار دهید. سری به بخش Update & Security بزنید  و به روزرسانی های ویندوز را بررسی و اجرا کنید. سپس سیستم را ریستارت کنید.

ابزار تشخیصی ویندوز 10 را اجرا کنید:

شما می توانید از ابزار تشخیصی در ویندوز 10 برای بررسی کارکرد رم سیستم استفاده کنید. ابزار تشخیصی حافظه بعد از ریبوت سیستم کار می کند. این گزینه حافظه سیستم را برای خطاهای موجود بررسی می کند. در منوی استارت تان عبارت Windows Memory Diagnostic را تایپ کنید و گزینه ای که با آن منطبق است را انتخاب نمایید. شما دو گزینه پیش رو دارید: بلافاصله ریبوت کنید و  این ابزار را اجرا نمایید یا کاری کنید که این ابزار در ریبوت بعدی اجرا شود.  فایل لاگ بعد از بوت ویندوز 10 ظاهر نمی شود. کلید ویندوز و X را فشار دهید و گزینه Event Viewer را انتخاب کنید. در پنجره باز شده Event Viewer (Local) > Windows Logs > System را انتخاب نمایید. سپس در ستون سمت راست گزینه Find را بزنید و عبارت MemoryDiagnostic را تایپ کنید. بر روی Find Next کلیک کنید. نتایج تشخیصی شما در پایین پنجره نشان داده خواهد شد.

MemTest86 را اجرا کنید:

ابزاری تشخیص حافظه در ویندوز همه خطاهای موجود در مدیریت حافظه را نشان تان نمی دهد.  برای بررسی عمیق تر می توانید از MemTest86 استفاده کنید. این یک ابزار رایگان و مستقل برای دستگاه های X86 است.  می توانید این ابزار را از روی فلش مموری ی اجرا کنید و اجازه دهید رم سیستم تان را بررسی کند.

 درایورهای خود را به روز کنید:

یکی دیگر از راه حل های احتمالی برای  مشکلات مدیریت حافظه، به روز کردن درایورهای سیستم است.  نرم افزارها یا سخت افزارهای جدید ممکن است با درایورهای جدیدی هم ارائه شوند و سیستم تان پیامی در این باره ارائه نکند. مشکل در درایور یکی از موارد رایج در ویندوز 10 است. برای باز کردن پنل تنظیمات کلیدهای ویندوز و I را با هم فشار دهید. سپس Update & Security > View update history را انتخاب کنید. می توانید همه آپدیت های مرتبط با درایورها را در این بخش ببینید.  حالا device manager را در نوار جستجوی منوی استارت تایپ کنید و گزینه موجود را انتخاب کنید. در این فهرست به دنبال نشانه خطا باشید.  اگر خطایی در این بخش ندیدید به احتمال زیاد مشکل تان به خاطر درایور نیست.

CHKDSK را اجرا کنید:

CHKDSK ابزار مربوط به ویندوز است که فایل سیستم ها و  تنظیمات خاص را تایید می کند و می توانید مشکلات موجود را برطرف نماید. عبارت command prompt را در نوار جستجوی منوی استارت تایپ کنید. سپس بر روی گزینه موجود راست کلیک کنید و Run as administrator را انتخاب نمایید. عبارت chkdsk /r  را تایپ کنید و اینتر را بزنید.  این دستور سیستم شما را برای خطاهای مرتبط بررسی می کند و برخی از آن ها را برطرف می نماید.

SFC را اجرا کنید:

هنوز هم با مشکلات مدیریت حافظه مواجه هستید؟ می توانید از SFC به عنوان یک ابزار بررسی دیگر استفاده کنید.   در نوار جستجوی منوی استارت Command Prompt را تایپ کنید و سپس بر روی آن راست کلیک نمایید و گزینه Run as administrator را بزنید. دستور DISM /online /cleanup-image /restorehealth را تایپ کنید و اینتر را بزنید. منتظر بمانید تا این فرآیند کامل شود.  این فرآیند بسته به سلامت  سیستم 20 دقیقه ممکن است طول بکشد. وقتی این فرآیند تمام شد عبارت sfc /scannow را  وارد کنید و اینتر را بزنید. همانطور که مشاهده کردید برای بررسی خطاهای مربوط به مدیریت حافظه ویندوز روش ها و راه حل های زیادی وجود دارد. به کمک مواردی که در این مقاله بیان کردیم می توانید برخی از مشکلات موجود را بیابید و برطرف کنید. گاهی از اوقات مشکل به خاطر به روز نبودن ویندوز یا به روز نبودن درایورهاست. در چنین شرایطی با یک به روزرسانی ساده می توانید از شر مشکلات موجود رها شوید.
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن