آموزش

7 نشانه هشداردهنده‌ای که بیان می‌کند رایانه شما مشکلی دارد

از کار افتادن رایانه ها یکی از مشکلات مهمی است که کاربران را درگیر خود می کند.گاهی از اوقات در عرض چند ثانیه رایانه از کار می افتد و همه آنچه که در آن وجود دارد نابود می شود. پس اگر بتوانید نشانه های هشداردهنده از کار افتادن رایانه را بشناسید قادر خواهید بود از چنین مشکلاتی پیشگیری کنید. در این مقاله قصد داریم برخی از نشانه های هشداردهنده از کار افتادن رایانه را با هم مرور کنیم و ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم.

هارد دیسکی که صدا می دهد:

از کار افتادن رایانه اگرچه بیشتر لپ تاپ های مدرن از SSD ها استفاده می کنند اما هنوز هم هارد دیسک های سنتی بخشی از رایانه ها هستند. هارد دیسک های سنتی مکانیکی هستند و بخش های متحرکی در خود دارند. همانند هر چیز دیگری که حرکت می کند، این بخش ها هم ممکن است بشکنند یا دچار مشکل شوند و از کار بایستند. راه حل: به عنوان یک کاربر نمی توانید کار زیادی برای پیشگیری از مشکلات هارد دیسک انجام دهید. در عوض نحوه مدیریت شرایط را یاد بگیرید.  وقتی هارد دیسکتان مشکل دارد مطمئن شوید که به طور منظم از رایانه بک آپ تهیه می کنید.

خطاهای منظم مرتبط با بوت:

اگرچه احتمالات زیادی برای بروز خطای بوت وجود دارد اما برخی از آن ها ممکن است به از کار افتادن رایانه منجر شوند.  اگر پیامی همچون Boot device not found را دریافت کردید به احتمال زیاد کپی ویندوز شما مشکلی دارد. این موضوع بدین معنی است که خطر از کار افتادن رایانه جدی است.  راه حل: سعی کنید راه حل هایی که برای برطرف کردن خطای بوت وجود دارد را امتحان کنید. در بدترین شرایط ممکن است نیاز داشته باشید سیستم عاملتان را مجددا نصب کنید.

 عملکرد ضعیف نرم افزارها:

از کار افتادن رایانه همیشه مبنای سخت افزاری ندارد. گاهی از اوقات نرم افزارها هم می توانند مشکلی برایتان ایجاد کنند. یکی از دلایل مهمی که اغلب نادیده گرفته می شوند،  نصب نرم افزار بدون در نظر گرفتن مشخصات رایانه است. اگر برنامه ای به قدرت پردازش بیشتری نیاز داشته باشد، رایانه شما کند می شود و نمی تواند عملکرد مدنظر را در اختیارتان بگذارد.  راه حل: منطقی باشید. سعی نکنید تصاویر را در فتوشاپ بر روی رایانه های قدیمی ویرایش کنید.  در موارد حاد ممکن است مجبور شوید سیستم عامل تان را مجددا نصب کنید.

 عملکرد ضعیف سخت افزار:

عملکرد ضعیف سیستم نشانه مشکل در رایانه است.  راه حل: همانطور که می دانید رایانه صدها بخش مختلف دارد، بیشتر این ها می توانند مقصر از کار افتادن رایانه ها باشند.  سعی کنید از ابزارهای رایگانی که برای شناسایی بخش های مشکل دار رایانه طراحی شده اند استفاده کنید.

از کار افتادن رایانه با صدای بلند فن سیستم:

اگر صدای فن رایانه بلندتر از حد طبیعی است ممکن است سیستم تان بیش از حد گرم شده باشد. فن مدام کار می کند تا بتواند رایانه را خنک نگه دارد.  اگر بخش های داخلی رایانه یا لپ تاپ زیاد گرم شوند، این موقعیت می تواند به از کار افتادن رایانه و حتی اسیب به سخت افزار منجر شود.  راه حل: می توانید از ابزارهایی همچون SpeedFan استفاده کنید تا ببینید چه مشکلی در رایانه وجود دارد و پردازنده و GPU با چه دمایی کار می کنند. اگر احساس کردید دمای بخش های داخلی رایانه زیاد است، رایانه را باز کنید و فن آن را تمیز کنید. اگر خودتان بلد نبودید از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

از کار افتادن برنامه ها و فایل ها:

یکی از مشکلاتی که باعث از کار افتادن رایانه می شود خطای مربوط به فایل ها و برنامه هاست. فایل هایی به طور ناگهانی باز نمی شوند یا گاه به گاه باز نمی شوند ممکن است نشان دهنده مشکل در رایانه  باشند. موارد متعددی همچون بدافزارها،بخش های داخلی مشکل دار و فایل های مشکل دار می تواند چنین شرایطی را ایجاد کند.  راه حل: بهتر است آنتی ویروس خود را اجرا کنید. سپس مطمئن شوید که بر روی رایانه تان بدافزار یا ویروسی ندارید. گاهی از اوقات بررسی ویروس ها و بدافزارهای موجود در سیستم و پاک کردن آن ها می تواند مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می کنید را حل کند. اگر با وجود راه حل های بالا باز هم مشکلی در رایانه تان داشتید بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن