آموزش

چگونه شبکه وای فای را پنهان کنیم و جلوی دیده شدن آن توسط دیگران را بگیریم؟

همه ما خیلی خوب می دانیم که شبکه های بی سیم از شبکه های سیمی امنیت کمی دارند. به همین خاطر است که شما باید تلاش کنید امنیت شبکه وای فای تان را بیشتر کنید. یکی از کارهایی که باید در اولین قدم انجام دهید پنهان کردن شبکه وای فای و روتر است تا دیگران به آن متصل نشوند. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم شبکه وای فای را پنهان کنیم.

چرا شبکه وای فای را پنهان کنیم؟

بر اساس استانداردهای موجود هر شبکه بی سیمی باید یک identifier داشته باشد که توسط دستگاه برای اتصال به شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. به این گزینه SSID گفته می شود.  تقریبا هر 100 میلی ثانیه روتر چیزی به نام beacon frame را پخش می کند که انتقالی است که شامل اطلاعات درباره شبکه شما می باشد.  شاید فکر کنید اگر جلوی روتر را برای انجام اینکار بگیرید سایر دستگاه ها دیگر نمی توانند شبکه تان را بیابند و به آن وصل شوند اما واقعیت چنین نیست.

 محدودیت های پنهان کردن SSID شبکه:

سیگنال های وایرلس همگی یکسان هستند و در منبع یعنی روتر آغاز می شوند و به همه جهات حرکت می کنند. روشی برای هدف قرار دادن انتقالات وای فای در شعاعی که روتر و دستگاه تان قرار دارد وجود ندارد. بیایید فرض کنیم شبکه بی سیم شما SSID اش را منتشر و پخش نمی کند. حالا هیچ کس به جز شما از وجود آن اطلاعی نخواهد داشت. در این شرایط سعی می کنید ارتباطی با دستگاه ایجاد کنید و مثل همیشه شروع به استفاده از وای فای نمایید. وقتی کاری انجام می دهید مثلا از سایتی بازدید می کنید روتر شما سیگنالی را با داده های آن سایت منتشر می کند و رایانه تان آن سیگنال را دریافت می کند. متوجه مشکل شدید؟ این سیگنل های وای فای با  حرکت کنند تا به رایانه تان برسند. این موضوع بدین معنی است که هر کسی می تواند آن را تفسیر کند.به عبارت دیگر حتی اگر شبکه تان SSID را پخش نکند باز هم هکرها و کاربران دیگر می توانند شبکه را ببینند.

چگونه می توان شبکه وای فای را پنهان کرد؟

در ادامه به شما نشان می دهیم چگونه می توانید شبکه وای فای تان را پنهان کنید. در ابتدا از طریق پنل ادمین وارد روتر خود شوید. برای من وارد کردن آی پی آدرس 192.168.0.1 در مرورگر می تواند تنظیمات روتر را نشان دهد اما شما ممکن است آی پی متفاوتی برای لاگین داشته باشید. اگر درباره این موضوع مطمئن نیستید بهترین کار این است که راهنمای روتر را مطالعه کنید. بعد از اینکه وارد ناحیه ادمین شدید،  نوار ناوبری برای بخش Wireless را بررسی کنید. اگر زیرمنو دارید، به دنبال Wireless Settings, Wireless Options, Wireless > Basic Settings باشید. شما می توانید در این صفحه SSID، کانال، وضعیت کانال و سایر موارد را تغییر دهید اما مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید یافتن گزینه ای به نام Enable SSID Broadcast و غیر فعال کردن آن است. بسته به مدل روتری که دارید این بخش ممکن است Visibility Status, Enable Hidden Wireless یا SSID Broadcast نام داشته باشد. تغییرات خود را ذخیره کنید.

چگونه شبکه وای فای را واقعا امن کنیم؟

پنهان کردن شبکه وای فای روش موثری برای بهبود امنیت آن نیست. اگر واقعا می خواهید امنیت شبکه تان را تامین کنید موارد زیر را به خاطر داشته باشید: دسترسی ادمین که به صورت پیش فرض فعال است را تغییر دهید: کمی جستجو در اینترنت نشان می دهد تقریبا بیشتر روترها برای پسورد و نام کاربری از عبارت Admin استفاده می کنند.  اگر این گزینه را تغییر ندهید همه تنظیمات امنیتی برایتان بی فایده خواهد بود.

 به کمک WPA2 و AES رمزگذاری کنید:

به خاطر داشته باشید که روتر شما همیشه در همه جهان سیگنال ها را پخش می کند اما با رمزگذاری داده ها می توانید جلوی تفسیرشان را بگیرید.

 قابلیت های WPS و  UPnP را غیر فعال کنید:

این ها قابلیت هایی هستند که باعث به وجود آمدن اسیب پذیری های بزرگی در امنیت شبکه تان می شوند. پس بهتر است آن ها را غیر فعال کنید. زمانی که در حال انتخاب پسورد برای شبکه تان هستید سعی کنید از پسورد قوی استفاده کنید.
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن