آموزش

رایانه تان به هنگام اتصال به اینترنت کند می‌ شود؟ این راه حل ها را امتحان کنید

اگر رایانه شما به هنگام اتصال به اینترنت کند می شود ممکن است نتوانید به این راحتی مشکل را بیابید. هیچ وقت با خودتان فکر نمی کردید آنلاین شدن سرعت رایانه تان را کندتر نماید. با اینحال دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

 سرعت در برابر سرعت اینترنت:

قبل از اینکه به سراغ دلایل کندی رایانه به هنگام اتصال به اینترنت برویم باید موضوعی را با هم بررسی کنیم.  وقتی رایانه شما کند می شود این کندی بر روی همه چیز اثر می گذارد. این موضوع اگرچه ممکن است رایانه های ضعیف را بیشتر تحت تاثیر خود قرار دهد اما برای هر فردی رخ می دهد. این موضوع از سرعت پایین اینترنت جداست و نمی توان این ها را با هم یکی دانست. خوب حالا که تفاوت این دو موضوع را متوجه شدیم باید ببینیم زمانی که به اینترنت وصل می شویم و رایانه مان کند می شود چه کاری می توانیم انجام دهیم.

به روزرسانی ویندوز:

اگر رایانه شما همیشه به اینترنت وصل نیست زمانی که به اینترنت وصل می شود کارهای زیادی انجام می دهد. یکی از این موارد به روزرسانی های ویندوز است. از آنجایی که ویندوز 10 به طور منظم در پس زمینه آپدیت ها را بررسی می کند و آن ها را اعمال می نماید ممکن است زمانی که به اینترنت وصل می شود متوجه کندی رایانه شوید. این موضوع ممکن است بر روی نسخه های قبلی ویندوز رخ ندهد اما اگر چنین مشکلی دارید بخش به روزرسانی ویندوز را بررسی کنید.

 پیکربندی به روزرسانی های ویندوز:

اتصال به اینترنت برای حل این مشکل می توانید برخی از تنظیمات بخش به روزرسانی ویندوز را عوض کنید. سری به بخش Settings > Update & Security > Delivery Optimization بزنید. اگر Allow downloads from other PCs را فعال کرده باشید ویندوز از ارتباط اینترنتی برای اشتراک به روزرسانی های اینترنت بین  دستگاه شما و دیگران خواهد کرد. سعی کنید این گزینه را غیر فعال کنید و ببینید مشکل تان حل شده است یا خیر. برای اینکه به تنظیمات دیگر دسترسی داشته باشید گزینه Advanced options را انتخاب کنید. در این بخش می توانید درصد پهنای باندی که ویندوز 10 برای دانلود آپدیت ها استفاده می کند را محدود کنید.  این موضوع برایتان کارساز خواهد بود. اگر  می خواهید همه به روزرسانی ها را غیر فعال کنید بهترین کار این است که آن را برای مدتی متوقف نمایید. به تب Windows Update بروید و گزینه Advanced options را انتخاب کنید. این موضوع به شما اجازه می دهد قابلیت Pause updates را فعال کنید. هر وقت خواستید ویندوزتان را به روز کنید این قابلیت را غیر فعال کنید. سپس هر بار که به آن نیاز داشتید می توانید مجددا فعالش کنید.

سینک فضای ذخیره سازی ابری:

به روزرسانی ویندوز تنها قابلیتی نیست که به طور منظم پهنای باند اینترنت شما را مصرف می کند. اگر از سرویس های ذخیره سازی ابری همچون دراپ باکس یا گوگل درایو استفاده می کنید ان ها هم ممکن است برایتان دردسر ساز شوند. چنین سرویس هایی به طور منظم به دنبال سینک کردن فایل های شما هستند. در بیشتر موارد این موضوع مشکل بزرگی ایجاد نمی کند اما اگر به طور ناگهانی شروع به استفاده از ده ها فایل کنید رایانه تان کند می شود.  در برخی از شرایط هم فضای ذخیره سازی ابری بدون اینکه انتظار  داشته باشید شروع به کار می کند.  این موضوع می تواند بر روی عملکرد رایانه تان اثر بگذارد. راه حلی که برای این مشکل وجود دارد با راه حلی که در بالا بیان کردیم یکسان است. اگر نمی خواهید از قابلیت سینک استفاده کنید بر روی ایکون آن  راست کلیک کنید و گزینه Pause Syncing را انتخاب نمایید. حالا ببینید مشکل تان حل شده است یا خیر. اگر می خواهید تاثیر سینک کردن را کاهش دهید اما آن را کاملا متوقف نکنید پنل تنظیمات برای برنامه مدنظر را باز کنید.بیشتر این برنامه ها بخشی به نام Bandwidth را دارند که به شما کمک می کنند کنترل بیشتری بر روی مصرف اینترنت داشته باشید.

مشکل ویروسی شدن رایانه:

گاهی از اوقات مشکل کند شدن رایانه بعد از اتصال اینترنتی به خاطر ویروسی شدن رایانه است.  در بیشتر موارد بدافزارها از ارتباط اینترنتی به نفع خود استفاده می کنند.  با اینکه چنین موضوعی می تواند ارتباط اینترنتی شما را کند نماید اما عملکرد رایانه هم تحت تاثیر قرار می گیرد و به تدریج کند می شود. برای یافتن این موضوع باید یک آنتی ویروس قوی روی رایانه نصب کنید و آن را اسکن نمایید.  گاهی از اوقات ممکن است آنتی ویروس های استاندارد نتوانند بدافزارها را پیدا کنند. در این شرایط بهتر است از نسخه رایگان Malwarebytes استفاده کنید. اگر مورد مشکوکی پیدا کردید آن را حذف کنید و ببینید مشکل برطرف شده است یا خیر.

عملکرد هارد دیسک:

وقتی رایانه به اینترنت وصل می شود و کندی در ان ایجاد می گردد ممکن است هارد دیسک مقصر ماجرا باشد. همانطور که می دانید هارد دیسک های سنتی بخش های متحرکی دارند و سرعتشان پایین تر از SSD هاست.  اگر اتصال اینترنتی سریعی دارید ممکن است هارد دیسک نتواند خودش را با این سرعت هماهنگ کند. به عنوان مثال اتصال اینترنتی ممکن است فایل بزرگی را سریع دانلود کند اما هارد دیسک نتواند اطلاعاتش را به درستی بنویسد. همین امر باعث کند شدن رایانه می شود. اگر احساس می کنید چنین مشکلی دارید بهترین کار این است که از یک SSD استفاده کنید. اینکار نه تنها مشکل شما را حل می کند بلکه می تواند رایانه تان را ار از هر لحاظ سریع تر نماید. خوب همانطور که مشاهده کردید کند شدن رایانه به هنگام اتصال به اینترنت دلایل مختلفی دارد. بعد از اینکه علت این امر را متوجه شدید و فهمیدید دلیل کند شدن رایانه تان چیست می توانید از راه حل هایی که در بالا ارائه کردیم استفاده کنید و مشکلی که با رایانه دارید را برطرف کنید. گاهی از اوقات این مشکل به خاطر آپدیت های ویندوز است. اما در برخی از شرایط سینک شدن فضای ذخیره سازی ابری یا هارد دیسک قدیمی می تواند دردسرساز باشد.
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن