وبلاگ می شارژ
استاندارد وای فای

معرفی انواع استاندارد وای فای و مقایسه ی آن ها با یکدیگر

آیا می دانید استاندارد وای فای چیست؟ چقدر در مورد آن اطلاعات دارید؟ در این مقاله شما را با تاریخچه و مفاهیمی در ارتباط با استاندارد وای فای اشنا خواهیم کرد. یکی از موارد مهمی که باید هنگام خرید و یا کار با ابزار و تکنولوژی های هوشمند انجام دهیم، بررسی ویژگی های این موارد است. چرا که این موضوع باعث کاربری بهینه تر و بهتر ما از آن دستگاه می شود. احتمال اینکه شما نیز هنگام کار و بررسی ویژگی های تلفن همراه هوشمند خود، لپ‌تاپ، یک پلتفرم موبایل مثل اسنپ‌دراگون ٨٤٥ ، تبلت، مادربرد و …  با عبارت ۸۰۲٫۱۱xx برخورد داشته باشید بسیار زیاد می باشد. این عبارت استاندارد وای فای آن ها نامیده می شود. استاندارد وای فای تا به امروز و در طول این سال ها تغییرات سریعی کرده است و این تغییرات همچنان نیز ادامه دارد. ما در این مقاله سعی داریم شما را با تغییرات استاندارد وای فای در طول این سال ها آشنا نماییم.

همچنین این مطلب را مطالعه کنید: آموزش تنظیمات مودم dlink و tplink اینترنت وایرلس

تاریخچه استاندارد وای فای

استاندارد وای فای

۸۰۲٫۱۱ مجموعه ویژگی های مصوب شده توسط انجمن IEEE  (مهندسین برق و الکترونیک) در راستای شبکه‌ بی سیم وای فای می باشد. نخستین استاندارد وای فای در سال ١٩٩٧ ارائه شد که در باند فرکانس ٢/٤ گیگاهرتز و با حداکثر نرخ انتقال ١/٢ مگابیت بر ثانیه کار می‌کرد.

پس از گذشت مدت زمان دو سال از نسخه ی اول ستاندارد وای فای در ماه سپتامبر سال ١٩٩٩، دو ستاندارد وای فای ۸۰۲٫۱۱a و ۸۰۲٫۱۱b تصویب شدند که اولی در باند ٥ گیگاهرتز و دومی در همان باند ٢/٤ گیگاهرتزی مشغول به کار بود. همچنین در این میان نرخ انتقال ۸۰۲٫۱۱b حدود ١٠ برابر افزایش یافت و ١١ مگابیت بر ثانیه شد. قابل ذکر است که، نرخ انتقال استاندارد وای فای ۸۰۲٫۱۱a معادل ٥٤ مگابیت بر ثانیه بود، و در این استاندارد وای فای استفاده از یک باند فرکانس بیشتر موجب می‌شد در برخورد با مانع ها مقاوم تر عمل نکرده  و برد کوتاهی را شامل شود.

پس از گذشت چهار سال و در سال ٢٠٠٣ استاندارد ۸۰۲٫۱۱g انتشار یافت، ویژگی بسیار خوب این استاندارد این بود که  که برترین ویژگی های دو استاندارد قبلی را با یکدیگر ارائه می داد. بهتر ایت بگوییم که، این استاندارد وای فای دارای باند فرکانس ٢/٤ گیگاهرتز و  نرخ انتقال ٥٤ مگابیت بر ثانیه مشغول به فعالیت بود.  بنابراین نسل جدید وای فای موجب شد کاربران شبکه بی‌سیم بسیار عالی و کاربردی را برای استفاده های گوناگون داشته باشند.

همچنین این مطلب را مطالعه کنید: طریقه فعال سازی اینترنت همراه اول بر روی گوشی

سیستم های بی‌سیم با سرعت بالا

قابل ذکر است که تا سال ۲۰۰۳ شبکه های  ١٠٠ مگابیت بر ثانیه به‌عنوان یک استاندارد در کاربردهای عمومی مد نظر قرار می گرفتند و  شبکه‌های بی‌سیم نیز با آن ها فاصله همراهی می کردند البته استفاده از آن ها محدودتر بود. آرام ارام کارت های شبکه و تجهیزات شبکه‌ سازی گیگابیتی به بازار کار و فعالیت وارد شدند.

همچنین آن زمان پرت های شبکه گیگابیتی به‌صورت از پیش تعیین شده روی مادربردها در نظر گرفته می شدند  و بیشتر روترها یا سوییچ‌ ها هم درگاه هایی به همین شکل  را به کاربران ارائه می دادند، در چنین شرایطی هم چنان شبکه های بی سیم سرعت بسیار بالاتری داشتند.

انجمن مهندسین برق و الکترونیک IEEE   استاندارد ۸۰۲٫۱۱n را در سال ٢٠٠٩ انتشار داد که از هر دو باند فرکانس ٥ و ٢/٤ گیگاهرتز استفاده می کرد. این استاندارد به‌طور از پیش تعیین شده از نرخ انتقال ١٥٠ مگابیت بر ثانیه حمایت می نمود که آن را در سطحی بالاتر از اترنت ١٠/١٠٠ در نظر می گرفت.

همچنین، این استاندارد  ویژگی دیگری به نام ویژگی MIMO ‏(Multiple-Input Multiple Output) را هم معرفی نمود که امکانات آن موجب می شد با استفاده از آنتن‌ های زیاد به صورت کاربردی چندین جریان ورودی و خروجی را با یکدیگر اداره نماید. این ویژگی به استاندارد ۸۰۲٫۱۱ اجازه می‌داد که بیشترین نرخ انتقال را تا ٦٠٠ مگابیت بر ثانیه برساند.

تعداد بسیار زیادی از شبکه‌ های بی‌سیمی که امروزه از آن‌ها استفاده می شود، بر اساس این استاندارد هستند.

ظهور گیگابیت

مورد بعدی استاندارد وای فای یعنی استاندارد وای فای ۸۰۲٫۱۱ac در سال ٢٠١٣ به جامعه ی تکنولوژی معرفی شد. این استاندارد با استاندارد ۸۰۲٫۱۱n به صورت کاملا هماهنگ کار می کرد و به نوعی یک نسخه بسیار پیشرفته از آن بود.

استاندارد وای فای ۸۰۲٫۱۱ac  در باند فرکانس ٥ گیگاهرتز کار می‌کرد، در حالی که روترهای مورد استفاده با آن ، از باند فرکانس ٢/٤ گیگاهرتز نیز پشتیبانی می کردند و در نتیجه کل ابزارهای منطبق با استاندارد ۸۰۲٫۱۱n را پشتیبانی می نمودند.

۸۰۲٫۱۱ac یعنی همان استاندارد وای فای جدید قادر بود نرخ انتقال شبکه‌ های وای‌فای را به سطح گیگابیتی بکشاند، در صورتی که این افزایش سرعت باعث کاهش برد آن نسبت به استاندارد قبلی برای این استاندارد وای فای جدید بود.

ویژگی هایی که باعث شد استاندارد جدید در روند تکامل خود سرعت‌های انتقال اطلاعات را بسیار زیاد پیشرفت دهد یکی زیاد شدن پهنای کانال فرکانس به ٨٠ و ١٦٠ مگاهرتز بود که قبلا تنها ٤٠ مگاهرتز بود و این یعنی یک پیشرفت عالی، مورد دیگر افزایش یافتن تعداد جریان‌ های MIMO از ۴ به ۸ نسبت به استاندارد وای فای قبلی بود. و همچنین دارا بودن ویژگی خارق العاده ی MU-MIMO ‏(Multi-User MIMO) که به کاربران این امکان را می داد تا به طور هم زمان از سرویس‌های چند جریانی متعدد با یکدیگر استفاه نمایند.

این نو آوری ها و ویزگی های جدید باعث شد تا در کل نرخ انتقال استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac تا ٧ گیگابیت بر ثانیه افزایش یابد. یعنی یک گیگابایت بر ثانیه بیشتر شود.

WiGig ‏

نسل جدیدتر وای فای استاندارد (۸۰۲٫۱۱ad) یا همان WiGig ‏ بوداین استاندارد به طور کلی با هیچکدام از استانداردهای قبلی سازگار نیست به این دلیل که اساسا از یک طیف فرکانس متفاوت در محدوده امواج میلی‌متری یعنی طیف ٦٠ گیگاهرتز استفاده می‌کند.

استفاده از این طیف فرکانس به ۸۰۲٫۱۱ad  این قدرت را می‌دهد که نرخ انتقال ٧ گیگابیت بر ثانیه را داشته باشد، اما در حداکثر برد ١٠ متر که عملا به زیر ٥ متر محدود می‌شود.به زبان ساده تر می‌توان گفت این استاندارد برای ارایه بیشترین سرعت انتقال بی‌سیم ممکن در محدوده شخصی شما در نظر گرفته شده است.

با ایم وجود بعضی از تولیدکنندگان تجهیزات شبکه‌سازی محصولاتی را ارایه کرده‌اند که از هر سه طیف فرکانس ٢/٤، ٥ و ٦٠ گیگاهرتزی پشتیبانی می‌کنند، اما توجه داشته باشید که آن‌ها را در زیرشبکه‌های جداگانه‌ای اداره می‌کنند و نباید این موضوع را با سازگاری ۸۰۲٫۱۱ad با سایر استانداردها اشتباه در نظر داشته باشیم.

دانلود اپلیکیشن خرید شارژ و پرداخت قبوض می شارژ

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

محبوب ترین