آموزش

چگونه از مایکروسافت آفیس در لینوکس استفاده کنیم؟

همه ما خیلی خوب می دانیم که مایکروسافت آفیس یکی از محبوب ترین نرم افزارهای موجود در جهان است. مهم نیست روی رایانه تان چه سیستم عاملی دارید شما می توانید از مایکروسافت آفیس در بیشتر سیستم عامل ها استفاده نمایید. فرض کنید روی رایانه تان سیستم عامل لینوکس را نصب کرده اید. خوب حالا چگونه می توانید آفیس را در لینوکس نصب کنید و به کار ببرید؟ در این مقاله به همین موضوع خواهیم پرداخت.

چگونه مایکروسافت آفیس را در لینوکس نصب کنیم؟

شما چند روش برای استفاده از مایکروسافت آفیس در لینوکس دارید.
  • از آفیس آنلاین بر روی مرورگرتان بهره ببرید
  • به کمک Playonlinux آفیس را نصب کنید
  • از مایکروسافت آفیس در ماشین مجازی ویندوز استفاده کنید.

استفاده از آفیس در مرورگر آنلاین:

آفیس در لینوکس این  گزینه ممکن است آفیس را به طور کامل در اختیارتان قرار ندهد اما شما می توانید برای انجام بیشتر کارهای مبتنی بر آفیس از این گزینه به خوبی استفاده کنید. از طریق مرورگر می توانید به نرم افزار ورد، اکسل، پاورپوینت و Outlook دسترسی داشته باشید. برای استفاده از آفیس در لینوکس این اولین گزینه ای است که پیش رویتان قرار دارد.  از آنجایی که این مجموعه به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می گیرد به صورت آفلاین در دسترس نخواهد بود. با اینحال می توانید با ایجاد میانبر در دسکتاپ این فرآیند را ساده تر کنید.

 نصب مایکروسافت آفیس به کمک PlayOnLinux:

شما می توانید به کمک PlayOnLinux از آفیس در لینوکس تان استفاده کنید. اگر سیستم عامل شما اوبونتوست می توانید دستورالعمل زیر را دنبال کنید اما در سایر توزیع های لینوکسی هم می توانید این دستورات را سفارشی سازی کنید.

 نصب Wine و PlayOnLinux:

پنجره ترمینال را باز کنید و دستور زیر را وارد نمایید:

sudo apt install wine

حالا باید برای نرم افزار playonlinux، پابلیک کی را اضافه کنید:

wget -q “http://deb.playonlinux.com/public.gpg” -O- | sudo apt-key add –

حالا دستور زیر را وارد کنید:

sudo wget http://deb.playonlinux.com/playonlinux_precise.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list

در این مرحله باید playonlinux را به روز کرده و نصب نمایید:

sudo apt update

sudo apt install playonlinux

خوب حالا تنها کاری که باید انجام دهید اجرای برنامه از طریق منو  و سپس انتخاب application است. بر روی تب آفیس کلیک کنید و سپس گزینه مدنظر را انتخاب نمایید.

نصب مایکروسافت آفیس بر روی اوبونتو:

خوب حالا playonlinux شما آماده است. شما نسخه مناسب آفیس در لینوکس را دارید. تنها کاری که باید انجام دهید نصب مایکروسافت آفیس است. PlayOnLinux از شما می خواهد فایل نصبی یا دی وی دی را انتخاب کنید. گزینه درست را بزنید و سپس next را انتخاب کنید.  بعد از تکمیل فرایند مایکروسافت آفیس روی سیستم تان نصب می شود.

 نصب مایکروسافت آفیس 365 در ماشین مجازی:

خوب همانطور که مشاهده کردید تا به اینجای کار دو گزینه برای استفاده از آفیس در لینوکس را با هم مرور کردیم. گزینه سومی هم هست که می توانید از آن برای اجرای مایکروسافت آفیس بر روی رایانه های لینوکسی تان بهره ببرید. این روش اگرچه به سادگی سایر روش ها نیست اما می تواند کمک تان کند. اگر در حال حاضر ماشین مجازی ویندوز را بر روی سیستم تان دارید دست به کار شوید. در این مورد تنها کاری که باید انجام دهید بوت ماشین مجازی ، ورود به ویندوز و نصب مایکروسافت آفیس است.  اگر می خواهید از افیس 365 استفاده کنید این روش بسیار مفید خواهد بود چون نمی توانید آن را بر روی لینوکس نصب کنید. سخن نهایی: شاید مایکروسافت آفیس بهترین و ایده آل ترین گزینه برای انجام کارهای اداری بر روی لینوکس نباشد اما اگر این نرم افزار را دوست دارید می توانید از سه گزینه ای که در بالا بدان اشاره کردیم بهره ببرید.بله گزینه های جایگزین متن باز برای بیشتر کارهای دفتری در لینوکس عالی هستند و به شما کمک می کنند با مشکلاتی همچون عدم سازگاری آفیس در لینوکس مبارزه کنید.  اما اگر به مایکروسافت آفیس علاقه مندید و می خواهید از این گزینه بر روی سیستم های لینوکسی تان هم استفاده کنید سه روش بالا را حتما امتحان کنید. همانطور که مشاهده کردید این سه روش بسیار ساده و اسان هستند و به شما کمک می کنند از قابلیت های آفیس در لینوکس هم بهره ببرید. اگر سوالی داشتید در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن