آموزش

مخفی کردن فایل ها در دیوایس های اندروید و اپل

مخفی کردن فایل ها در گوشی و یا تبلت، به شما در حفظ حریم شخصیتان کمک می کند. بدون شک هر یک از ما، فایل هایی داریم که ممکن است در قالب تصاویر، ویدئو، نوشته و … باشد و علاقه ای نسبت به دیدن آن، توسط هر شخص که از دیوایس ما استفاده می کند، نداریم. در این هنگام، استفاده از یک روش و یا نرم افزاری که بتواند به مخفی کردن فایل در دیوایس ما کمک نماید بسیار کاربردی می باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی اپلیکیشن ها و آموزش روش هایی بپردازیم که در مخفی کردن فایل های ما در دیوایس های اندروید و اپل کمک می کند.

مخفی کردن فایل در دیوایس های اندروید

اکثر فضای حافظه ی دوایس ها را فایل های عکس و ویدئو تشکیل می دهد. برای مخفی کردن این دسته از فایل ها می توان از اپلیکیشن گوگل فوتوز در اندروید، استفاده نمود. پس از انتخاب تصویر و یا تصاویر مد نظر خود، روی سه نقطه، لمس کنید. از منوی باز شده، گزینه ی Archive را انتخاب نمایید. در این صورت تصاویر شما به صورت آرشیو شده خواهد شد و می توانید از طریق بایگانی نرم افزار آن را برگردانید. ما می توانیم آن را مخفی شدن تصور کنیم، چرا که دیگر در گالری نمایان نمی شود. در دیوایس سامسونگ، اپلیکیشن پیشفرض Gallery امکان خوبی را برای مخفی کردن فایل های تصاویر و ویدیویی به کاربر می دهد. برای این امکان، پس از انتخاب تصاویر و ویدیو های مد نظر، بر روی دکمه ی سه نقطه لمس کنید تا منو باز شود. گزینه ی Move to Secure Folder را انتخاب نمایید. پس از انتخاب، پنجره ای نمایان می شود تا رمز مورد نظر خود را وارد نمایید تا برای پوشه ای که قرار است تصاویر و ویدیو ها مخفی شود، قرار داده شود. پس از آن حتما برای وارد شدن به پوشه ی مشخص شده، نیازمند وارد کردن رمز عبور خواهید بود. اگر از دیوایس های هواوی استفاده می نمایید. پس از انتخاب تصاویر و ویدئو های مد نظر از گالری، گزینه ی سه نقطه را لمس نمایید. گزینه Move To Safe را انتخاب نمایید. در صورت فعال نبودن قابلیت Safe، پنجره ای برای شما باز می شود که فعال شدن آن را تایید نمایید. پس از انتخاب حافظه ی مورد نظر، به عنوان مکان امن، باید رمز عبوری مورد تایید خود را وارد نمایید. پس از تایید، مخفی شدن فایل های تصاویر و ویدیویی شما انجام شده است. اگر قصد مخفی کردن فایل هایی را دارید که برایتان از اهمیت بالاتری برخوردار هستند، می تواند با استفاده از اپلیکیشن Keepsafe  این کار را انجام دهید. این اپلیکیشن با ایجاد یک فضای امن دیجیتالی که تنها توسط رمز عبور قابلیت دسترسی به فایل های درون آن وجود دارد، به ایمن و مخفی شدن فایل های شما کمک می کند. مخفی کردن فایل یکی دیگر از اپلیکیشن های کاربردی در این زمینه،Vaulty  نام دارد. این اپلیکیشن نیز عملکردی مشابه با Keepsafe دارد، با این تفاوت که انتقال فایل ها به درون و یا خارج کردن فایل از آن بسیار ساده تر می باشد. دیگر اپلیکیشن کاربردی که برای مخفی کردن فایل در اندروید می توان نام برد، File Hide Expert می باشد. استفاده از این اپلیکیشن بیشتر برای محافظت و مخفی کردن فایل های تصویری کاربرد دارد. رابط کاربری و نحوه ی کار با آن بسیار ساده است و برای مخفی کردن فایل ها قابلیت بالایی دارد. آخرین ترفند برای مخفی کردن فایل های شخصی آن است که با استفاده از اپلیکیشن های مدیریت فایل، مانند ES File Explorer و یا دیگر فایل منیجر ها، به پوشه ای که قصد مخفی کردن فایل های آن را دارید، وارد شوید و در آن، یک فایل متنی با عنوان nomedia. ایجاد نمایید. این فرایند باعث می شود تا فایل های موجود در پوشه ی مشخص شده، در اپلیکیشن های اجرایی قابل رویت نباشند و تنها از طریق مدیریت فایل دسترسی به آنها ممکن می باشد.

مخفی کردن فایل در دیوایس های اپل

همانطور که اطلاع دارید سیستم فایل ها در IOS بسیار محافظ کارانه تر پایه ریزی شده است، بنابراین فایل های سیستمی و متفرقه هیچگاه مانند فایل های تصاویر و ویدیو قابل دسترسی نیستند. نرم افزار پیشفرض Files در اپل، قابلیت مخفی کردن فایل را به کاربر نمی دهد و تنها به نمایش فایل ها در دسته بندی های متفاوت می پردازد. مخفی کردن فایل برای مخفی کردن فایل های تصویری در اپل، می توانید از طریق اپلیکیشن Photos این کار را انجام دهید. ابتدا فایل مورد نظر را باز کنید و گزینه ی Share  را انتخاب نمایید. پس از آن با انتخاب گزینه ی Hide فایل تصویری انتخاب شده توسط شما از بخش های Collection, Years, Moments حذف می شود و با مراجعه به پوشه ی Hidden album می توانید به آن دسترسی داشته باشید. از آنجایی که هر شخصی می تواند بدون رد کردن هیچ پروسه ی امنیتی به این پوشه دسترسی داشته باشند، این روش از نظر امنیتی چندان کارایی بالایی ندارد؛ اما می تواند از رویت شدن آن در بین دیگر تصاویر جلوگیری نماید. در دیوایس های اپل نیز، مانند اندروید که در بالاتر ذکر کردیم، امکان آرشیو کردن فایل ها وجود دارد. برای مخفی کردن فایل توسط این روش، ابتدا فایل های مد نظر را انتخاب نمایید، سپس دکمه ی سه نقطه منو را انتخاب کنید و بر روی Archive کلیک نمایید. با این فرایند فایل های تصاویر و ویدیو ها در صفحه ی اول گالری نمایش داده نمی شوند و از طریق بخش Archive قابل دسترسی خواهند بود. ضمنا بهتر است بدانید که فایل های ارشیو شده در بخش آلبوم و محیط جستوجو قابل رویت خواهند بود. ترفند دیگر برای مخفی کردن فایل تصاویر در اپل آن است که تصاویر مورد نظر را در اپلیکیشن Notes قرار دهید. بهتر است بدانید این روش برای فایل های ویدیویی قابل استفاده نمی باشد. برای اینکه فایل های خود را به صورت امن در این اپلیکیشن قرار دهید. بهتر است با وارد شدن به بخش تنظیمات سیستم عامل IOS رمز عبوری مطمئن برای اپلیکیشن Notes قرار دهید. پس از وارد کردن عکس در یک فایل از اپلیکیشن Notes، بر روی Share  کلیک نمایید و گزینه Lock Note  را انتخاب نمایید. با انجام این فرایند فایل تصویری شما در Notes به صورت امن در آمده است و توجه داشته باشید که از گالری خود، آن تصویر را پاک نمایید. مخفی کردن فایل دو اپلیکیشن کاربردی که در مخفی کردن فایل های تصویری و ویدویی در اپل فعالیت می کنند. نرم‌افزار های Private Photos Calculator و Private Photo Vault  می باشند. برای استفاده از سرویس این اپلیکیشن کافی است، هنگام ضبط عکس و فیلم و یا بعد از ضبط، آن را از Camera Roll به این نرم افزار منتقل کنید. برای دسترسی به آن نیز، با وارد کردن رمزی که ابتدای استفاده برای اپلیکیشن قرار داده بودید، می توانید به فایل های مخفی شده دسترسی داشته باشید.
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن