آموزش

چگونه مصرف بالای CPU در ویندوز را برطرف کنیم؟

اگر فن رایانه تان به طور مکرر سرعتش زیاد می شود نشان دهنده مصرف بالای CPU است. در چنین شرایطی سرعت رایانه ممکن است کمتر شود. این موضوع بسیار آزار دهنده است به خصوص اگر نتوانید کاری انجام دهید. CPU که به عنوان پردازنده نیز شناخته می شود مغز رایانه شماست. اگر این بخش از رایانه با پردازش های متعددی بمباران شود خسته می شود. همانطور که ما انسان ها با انجام کارهای سخت خسته می شویم پردازنده هم وقتی به یکباره با حجم عظیمی از فرآیندها روبرو می شود خسته می شود. در این مقاله قصد داریم موارد زمینه ای که باعث مصرف بالای CPU می شود را شناسایی کنیم و به رفع آن ها بپردازیم.

WmiPrvSE.EXE باعث مصرف بالای CPU شده است؟

  WmiPrvSE.EXE بخشی از ویندوز است  و به سازمان ها در مانیتورینگ و عیب یابی تعداد زیاد سیستم موجود در شبکه کمک می کند. در چنین شرایطی احتمال این وجود دارد که فرآیندها از کنترل سیستم خارج شوند. برای اینکه ببینید چنین مشکلی وجود دارد یا خیر Task Manager را باز کنید. کلیدهای کنترل، شیفت و ESC را با هم فشار دهید. به دنبال فرآیند WmiPrvSE.exe بگردید.  اگر مصرف CPU آن بالاتر از چند درصد بود و هیچ برنامه ای که بر روی آن تاثیر می گذارد را اجرا نکرده اید باید بدانید که این گزینه عملکرد درستی ندارد.

برای برطرف کردن مصرف بالای CPU توسط این گزینه، باید آن را ریستارت کنید:

مصرف بالای CPU تنها گزینه ای که می توانید برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید ریستارت دستی سرویس است. در ویندوزتان به دنبال عبارت services بگردید و در پنجره ای که باز می شود Windows Management Instrumentation را بیابید. بر روی آن کلیک کنید و گزینه ریستارت را انتخاب نمایید.  حتی می توانید در صورت نیاز کاملا سرویس را متوقف کنید یا رایانه تان را ریستارت نمایید.
همچنین مطالعه کنید: چگونه مشکلات آپدیت ویندوز را برطرف کنیم؟

 فرآیندهای Idle سیستم باعث مصرف بالای CPU شده است؟

گاهی از اوقات برخی از فرآیندهای Idle باعث مصرف بالای CPU سیستم می شوند. کاربران ویندوزی هر از چندگاهی وارد فرآیندی به نام System Idle Process می شوند که باعث مصرف زیاد CPU می شود. این فرآیندها همه قدرت پردازنده را به خود اختصاص می دهند و از قدرت آن می کاهند. این موضوع را هم مدنظر داشته باشید.

Svchost.exe مقصر اصلی مصرف بالای CPU در سیستم تان است؟

اگر تسک منیجر را بررسی کرده اید ممکن است متوجه فرآیند Svchost.exe هم شده باشید. گاهی از اوقات این فرآیند باعث مصرف بالای CPU در رایانه تان می شود. با اینکه این فرآیند گاهی از اوقات به بدافزارها ربط داده می شود اما یکی از فرآیندهای ضروری و قانونی ویندوز است. اگر این گزینه بدافزار نبود ممکن است در حال اسکن دستگاه های plug-and-play باشد. وقتی ویندوزتان در حال دانلود به روزرسانی هاست، Svchost.exe مصرف بالایی از CPU را نشان می دهد.  بعد از اینکه دانلود تمام شد همه چیز ممکن است به حالت عادی باز گردد.

فرآیندهای پس زمینه زیادی باعث مصرف زیاد CPU می شوند؟

فرآیندهای پس زمینه  برنامه هایی هستند که بر روی رایانه شما در حال اجرا هستند حتی اگر در پنجره جداگانه ای برای شما نشان داده نشوند. یک رایانه معمولی فرآیندهای پس زمینه زیادی دارد که در آن اجرا می شود. خود ویندوز نیازمند اجرای چنین فرآیندهایی است. اما وقتی شما برنامه ای را نصب می کنید در طول سال ها ممکن است برنامه های متعددی را جمع آوری کنید و بر روی رایانه تان فشار وارد کنید. برای اینکه چنین موضوعی را بررسی کنید از طریق پنجره جستجوی ویندوز بخش تسک منیجر را باز کنید.  تب Processes به  صورت پیش فرض نشان داده می شود. مصرف CPU توسط هر کدام از برنامه ها در اختیارتان قرار می گیرد. اینکار را وقتی انجام دهید که هیچ برنامه باز شده ای روی سیستم ندارید. به دنبال فرآیندهایی باشید که حداقل 10 درصد از قدرت پردازنده ها را به خودشان اختصاص می دهند.  در ویندوز 10 کافیست سری به تب Startup در تسک منیجر بزنید. در ویندوز 7، از تسک منیجر خارج شوید و از طریق پنجره جستجو در ویندوز msconfig.exe را باز کنید. در پنجره پیکربندی سیستم سری به بخش Startup بزنید. حالا ایتم های Startup که با ایتم هایی که قبلا شناسایی کرده بودید مرتبط هستند را بیابید، آن ها را از حالت انتخاب خارج کنید، اوکی را بزنید و رایانه تان را ریستارت کنید. اینکار باعث می شود این برنامه ها در بوت اجرا نشوند و باعث مصرف بالای CPU در سیستم تان نگردند.
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن