آموزش

درایو اکسترنال تان نشان داده نمی شود؟ این راه حل ها را امتحان کنید

درایوهای قابل جدا شدن همچون درایوهای فلش مموری( حافظه فلش) یا درایو هارد اکسترنال  باید به راحتی قابل استفاده باشند. اما  در برخی از موارد ممکن است درایو را به رایانه یا دستگاه دیگرتان وصل کنید و متوجه شوید این درایو نشان داده نمی شود. این مشکل علل متعددی دارد. شاید  مشکل پارتیشن بر روی  درایو اکسترنال وجود دارد، شاید از فایل سیستم نادرستی استفاده می شود، شاید پورت USB با مشکل مواجه شده است یا اینکه مشکلی در ویندوز وجود دارد. در برخی از موارد هم ممکن است خود درایو با مشکلی مواجه شده باشد.  در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و مشکلات درایو اکسترنال را با هم بررسی کنیم.

 گام صفر: مطمئن شوید که دستگاه تان روش است

این یکی از گام های اساسی است که باید قبل از هر کاری بررسی شود. تقریبا هر درایو فلش و درایو هارد اکسترنالی  نیازمند منبع انرژی جداگانه نیست. با اینحال برخی از  درایوها هستند که کابل برق اختصاصی دارند.  اگر شما هم از چنین درایوی استفاده می کنید باید ببینید کابل برقتان مشکلی دارد یا خیر. سعی کنید آن را به پریز دیگری وصل کنید یا در صورت نیاز تمیزش کنید.

 گام اول: درایو را در Disk Management بررسی کنید

خوب حالا باید ببینیم ویندوز هارد دیسک ما را زمانی که به رایانه وصل می شود شناسایی می کند یا خیر.  درایوتان را به رایانه وصل کنید. سپس ابزار Disk Management را باز کنید. برای اینکار کلید ویندوز به همراه کلید X را بفشارید تا منوی Power User برایتان باز شود. از فهرست موجود Disk Management را انتخاب نمایید. این ابزار به شما اجازه می دهد همه هارد دیسک های وصل شده به رایانه را ببینید. می توانید اندازه، پارتیشن و سایر اطلاعات را در این بخش مرور کنید. حالا باید درایو اکسترنال تان را در این فهرست ببینید.  اگر هنوز درایوتان را نمی بینید به مطالعه این مقاله ادامه دهید. باید بدانید چرا این درایو نشان داده نمی شود.

گام دوم: پورت USB و رایانه دیگری را امتحان کنید

گاهی از اوقات مشکل از دستگاه شما نیست بلکه از پورتی است که برای رایانه تان استفاده می کنید.  درایو را از پوریت فعلی اش خارج کنید و آن را به پورت دیگری در رایانه وصل نمایید. اگر درایو در پورت دیگر کار کرد می توانید مطمئن شوید که پورت قبلی مشکل داشته است.  اگر درایو را به هاب USBوصل می کردید سعی کنید آن را به طور مستقیم به رایانه وصل نمایید. برخی از هاب ها قدرت کافی برای درایو اکسترنال را ندارند. اگر مراحل بیان شده مشکل تان را حل نکرد بهتر است رایانه دیگری را امتحان کنید. سعی کنید هارد دیسک را به رایانه دیگری وصل نمایید و ببینید در این رایانه شناسایی می شود یا خیر. اگر درایو در رایانه دیگر هم کار نکرد ممکن است خودش مشکلی داشته باشد.

 گام سوم:  مشکلات درایور را هم بررسی کنید

اگر درایو شما بر روی رایانه دیگر نشان داده نشد یا رایانه دیگری برای بررسی نداشتید می توانید مشکلات درایور را بررسی کنید. برای اینکار باید از Device Manager استفاده کنید. می توانید در جعبه Run عبارت devmgmt.msc را تایپ کنید و اینتر را بزنید. طبقه بندی Disk drives را باز کنید و ببینید دستگاهی هست که علامت زرد کنارش باشد یا خیر. اگر این نشانه را مشاهده کردید می توانید بفهمید که دستگاه تان مشکل درایور دارد. بر روی دستگاهی که مشکل دارد راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب نمایید. نگاهی به پیام خطا بیندازید. این پیام به شما کمک می کند مشکلتان را برطرف کنید.  معمولا برطرف کردن خطای درایور کمی دشوار است. اگر مشکل اخیرا آغاز شده است سیستم ریستور را امتحان کنید. اگر این روش کارساز نبود می توانید از دکمه Update Driver برای نصب نسخه به روز شده استفاده کنید.

گام چهارم: Drive Volume جدیدی ایجاد کنید

اگر دستگاه شما در Disk Management نشان داده می شود می توانید بفهمید که درایوتان هنوز قابل استفاده است.  ابزار Disk Management علاوه بر نشان دادن اطلاعات اساسی، می تواند مشکلات پارتیشن و فایل سیستم را هم حل کند. اگر دستگاه تان  فقط Unallocated را نشان می دهد باید پارتیشن جدیدی برایش بسازید. اینکار به ویندوز و سایر سیستم عامل ها اجازه می دهد از این درایو به راحتی استفاده کنند. برای انجام اینکار، بر روی فضای Unallocated راست کلیک کنید و گزینه New Simple Volume را انتخاب نمایید و وارد ویزارد ایجاد پارتیشن جدید شوید.  اگر درایو شما پارتیشن بندی شده است و نمی توانید آن را ببینید مطمئن شوید که حرفی برای آن تنظیم شده است. این کار باید به صورت خودکار اتفاق بیفتد اما به صورت دستی هم می توانید حرفی برای درایو اختصاص دهید. برای تغییر حرف درایو بر روی آن راست کلیک کنید و گزینه Change Drive Letter and Paths را انتخاب نمایید. اگر دستگاه شما در حال حاضر حرفی ندارد بر روی Add کلیک کنید و یکی را انتخاب نمایید. اگر حرفی داشت بر روی change کلیک کنید.

گام پنجم: درایوتان را فرمت کنید

اگر درایو شما پارتیشن بندی شده اما هنوز به آن دسترسی ندارید ممکن است با فایل سیستم متفاوتی پارتیشن بندی شده باشد. به عنوان مثال ممکن است درایو را با فایل سیستم XFS پارتیشن بندی کرده باشید. در این شرایط باید درایو را دوباره فرمت بندی کنید تا ویندوز بتواند آن را شناسایی کند. برای فرمت مجدد پارتیشن در ابزار Disk Management بر روی آن راست کلیک کنید و گزینه Format را انتخاب نمایید. به خاطر داشته باشید که فرمت کردن همه اطلاعات درایو را پاک می کند. به همین خاطر باید اطلاعات مهم را قبل از فرمت کردن به دستگاه دیگری انتقال دهید. بعد از فرمت می توانید نام جدیدی به درایوتان بدهید. Allocation unit size را به صورت پیش فرض رها کنید. مهم تر از همه اینکه باید فایل سیستم را انتخاب نمایید. گزینه ای که انتخاب می کنید به نوع درایو و کاری که می کنید بستگی دارد. خوب همانطور که مشاهده کردید کار نکردن درایو اکسترنال دلایل متعددی دارد. قبل از هر کاری دلیل کار نکردن درایو را مشخص کنید و سپس به سراغ راه حل هایی که بیان کردیم بروید. منبع: makeuseof
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن