تکنولوژی

ماکروسافت خبر قطع پشتیبانی ویندوز های محبوب را اعلام کرد

پشتیبانی ویندوز های ماکروسافت، یکی از برتری های این شرکت در خدمت رسانی به کاربر محسوب می شود. بدون شک ارائه بروزرسانی ها، بسیاری از باگ های امنیتی ویندوز را برطرف می کردند و همچنین با پیشرفت تکنولوژی، بروزرسانی های نرم افزاری، موجب بهبود عملکرد ویندوز می شدند. چندی پیش ماکروسافت خبر از قطع پشتیبانی ویندوز 7 و ویندوز 10 موبایل را در آینده نزدیک اعلام کرد.

قطع پشتیبانی ویندوز 7

مطمئنا ویندوز 7 از موفق ترین سرویس های تاریخ ماکروسافت به شمار می آید. با توجه به آمار، ۴۲.۸ درصد از رایانه‌های ویندوزی از ویندوز 7 استفاده می‌کنند. این آمار بیان می کند که بسیاری از کاربران، مخصوصا در ایران، همچنان از ویندوز 7 محبوب استفاده می کنند که علل متفاوتی دارد. از اصلی ترین دلایل آن می توان به آپدیت ها مکرر ویندوز های جدید و سخت افزار ناسازگار آن ها با ویندوز های جدید اشاره کرد. پشتیبانی ویندوز ماکروسافت طی خبری اعلام کرد که دقیقا یک سال دیگر، انتشار رایگان به روز رسانی های امنیتی خود را برای ویندوز 7 محبوب پایان میدهد. شاید این خبر آخرین راه کار شرکت ماکروسافت، برای شیفت کردن کاربران از ویندوز 7 به ویندوز 10 باشد. هنگامی که تاریخ سیستم عامل های منتشر شده توسط ماکروسافت را بررسی می کنیم. متوجه این مسئله می شویم که پس از هر ویندوز خوب، یک ویندوز ناقص منتشر شده است. البته می توان آن را نوعی ریسک تلقی کرد، ویندوز هایی که خود را قربانی ویندوز های محبوب می کردند همیشه نتایج خوبی به ارمغان آوردند. این نیاز سنجی، موردی بود که هوشمندانه از طریق پشتیبانی ویندوز صورت می گرفت. از نمونه های آن می توان به ویندوز ویستای ناموفق و بعد از آن انتشار ویندوز 7 محبوب اشاره کرد. همچنین ویندوز 8 نیز تا حدودی قربانی ویندوز 10پرقدرت شد. ماکروسافت تاریخ 14 ژانویه 2020 که به شمسی معادل 24 دی ماه 1398 می باشد، به عنوان تاریخ نهایی پشتیبانی ویندوز 7 به صورت رایگان اعلام کرد. پس از تاریخ یاد شده، پشتیبانی ویندوز در قبال هزینه مشخصی تا سه سال دیگر، توسط ماکروسافت صورت می گیرد. بدون شک طی این یکسال، ماکروسافت با ارائه پیشنهاد هایی، کاربران خود را به سمت ویندوز 10 سوق می دهد.

قطع پشتیبانی ویندوز 10 موبایل

براساس اعلام مایکروسافت، انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری برای ویندوز ۱۰ موبایل تا انتهای سال جاری میلادی متوقف خواهد شد. پشتیبانی ویندوز طبق اعلام ماکروسافت، پشتیبانی ویندوز فون 10 نیز، پس از پایان سال جاری میلادی، قطع خواهد شد. ماکروسافت اعلام کرد، از ماه دسامبر، پشتیبانی از دستگاه های ویندوز 10 موبایل را پایان دهد. پیش تر نیز ردموندی ها اعلام کرده بودند که هیچ سرویس تازه و یا دیوایس جدیدی را برای ویندوز 10 موبایل ارائه نخواهند داد. اما بروزرسانی های امنیتی و نرم افزاری آن ها تا 10 دسامبر 2019، به تاریخ شمسی 19 آذر 98، ادامه خواهد داشت. با توجه به توسعه های نرم افزاری ماکروسافت در حوزه اندروید و آی او اس، ماکروسافت در پی تشویق و سوق دهی کاربران خود به استفاده از سیستم عامل های اندروید و IOS می باشد تا آنها از سرویس های ارائه شده ی ماکروسافت تحت سیستم عامل های نام برده استفاده نمایند. ماکروسافت زمانی مجزا برای پشتیبان گیری از دستگاه، برای تنظیمات خاص و اپلیکیشن های خود نیز ارائه داده است. این شرکت اشاره کرده است که خدمات بازیابی دستگاه توسط پشتیبان ایجاد شده، تا 12 ماه پس از پایان پشتیبانی ویندوز 10 موبایل، همچنان پایدار خواهد بود.
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن