آموزش

نکاتی برای شناسایی و اجتناب از نصب اپلیکیشن های خطرناک بر روی اندروید

همانطور که می دانید گوگل پلی استور تنها روش برای دانلود اپلیکیشن های اندرویدی نیست. برنامه های ثالثی هم هست که به شما اجازه می دهند به صورت رایگان به این اپلیکیشن ها دسترسی داشته باشید. گاهی از اوقات انتخاب نادرست یک اپلیکیشن می تواند داده های شخصی تان را به خطر بیندازد.  در برخی از شرایط اپلیکیشن های ارائه شده در پلی استور هم ممکن است امن نباشند. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد چگونه جلوی نصب اپلیکیشن های خطرناک بر روی اندروید را بگیرید.

 از نصب اپلیکیشن از منابع ناشناخته خودداری کنید:

اپلیکیشن اندروید گوگل پلی استور امن ترین مکان برای نصب اپلیکیشن های اندرویدی است. گوگل مکانیسم های امنیتی متعددی دارد که شما را مطمئن می سازد برنامه دانلود شده تا حدودی امن است. یکی از این مکانیسم ها Google Play Protect است که در پس زمینه کار می کند و برنامه ها را اسکن می نماید. برای اینکه وضعیت Google Play Protect را بر روی دستگاه تان بررسی کنید، پلی استور را باز کنید و به بخش Menu > Play Protect بروید. سپس وضعیت برنامه هایی که اخیرا اسکن شده اند را بررسی نمایید.

 از به کار بردن فروشگاه های ثالثی که اپلیکیشن ارائه می کنند خودداری کنید:

با اینکه فروشگاه های ثالث ارائه کننده نرم افزار می توانند عالی باشند اما همه آن ها به یک شیوه اجرا نمی شوند. بیشتر این موارد نیازمند ثبت نام برنامه نویس برای ارائه اپلیکیشن نیستند. همین امر باعث ایجاد مشکلات امنیتی می شود. اگر دوست داشتید از فروشگاه های ثالث برنامه ای را دانلود کنید حتما به شهرت و اعتبار آن فروشگاه توجه داشته باشید.

به کمک برنامه AppBrain دسترسی اپلیکیشن را بررسی کنید:

از زمان اندروید مارشمالو، شما به اپلیکیشن ها اجازه می دهید به داده های خاص یا قابلیت های خاصی در صورت نیاز دسترسی داشته باشند. قبل از اینکه بخواهید برنامه ای را بر روی گوشی تان نصب کنید مطمئن شوید که سطح دسترسی آن برنامه را به طور دقیق بررسی می کنید. در انتهای صفحه اطلاعات هر برنامه، بخشی هست که با عنوان Permission details برچسب خورده است. اما این تنها خلاصه ای از موارد ضروری است.  چنین توضیح ساده ای نحوه دسترسی اپلیکیشن ها را به درستی نشان نمی دهد. اینجا دقیقا همان جایی است که برنامه AppBrain Ad Detector وارد میدان می شود. این برنامه همه موارد ازاردهنده را شناسایی می کند.  همچنین جزییاتی از شبکه تبلیغاتی و سایر موارد در اختیارتان می گذارد. بعد از اینکه برنامه را نصب کردید به بخش Edit Settings و Enable live mode بروید. حالا هر برنامه ای را که بخواهید نصب کنید باید از زیر ذره بین این اپلیکیشن رد کنید و ببینید چه موارد آزاردهنده ای ممکن است در این اپلیکیشن وجود داشته باشد. اگر دوست نداشتید این برنامه را بر روی موبایل نصب کنید می توانید AppBrain Stats را بر روی رایانه نصب کنید و نام اپلیکیشن مدنظر را در جعبه جستجو وارد کنید. سپس بر روی صفحه اپلیکیشن کلیک نمایید تا آنالیز دقیقی را مشاهده نمایید. از سن برنامه و آخرین به روزرسانی اش یادداشت بردارید. بر اساس این اطلاعات می توانید تصمیم بگیرید که اپلیکیشن را بر روی گوشی تان نصب کنید یا نه.

 صفحه فهرست اپلیکیشن را مرور کنید:

گاهی از اوقات شناسایی رفتارهای غیر عادی یک برنامه کار چندان راحتی نیست.چیزی که در یک برنامه رفتار بدخواهانه در نظر گرفته می شود ممکن است در برنامه دیگر به عنوان قابلیت از آن یاد شود. زمانی که می خواهید برنامه ای را نصب کنید نگاه دقیقی به صفحه فهرست آن داشته باشید.  همه نظراتی که درباره برنامه داده شده است را بخوانید. به جای اینکه به تعداد ستاره های اپلیکیشن توجه کنید نظر بقیه را بخواهید و ببینید کاربران درباره آن چه گفته اند. اگر برنامه ای به اندازه کافی خوب کار کرده باشد، کاربران از آن شکایتی نخواهند داشت. برخی از برنامه نویسان از نظرات فیک استفاده می کنند. مراقب این موضوع باشید.

 توضیحات برنامه را به دقت بخوانید:

این توضیحات باید قابلیت های کلیدی این برنامه را نشان دهد و برجسته نماید. به دنبال موارد حرفه ای همچون ساختار درست جملات، گرامر درست و خطاهای املایی بگردید. برنامه نویس مشهور معمولا قابلیت های بزرگ را  توضیح می دهد.  سیاست  گوگل پلی استور به گونه ای است که بیان می کند اسکرین شات از برنامه باید نشان دهنده قابلیت های برتر و ضروری باشد. اگر اسکرین شات به درستی نشان دهنده این موارد نیست به آن شک کنید.

 به زمان انتشار و تعداد دانلودها توجه کنید:

نگاه سریعی به زمان انتشار اپلیکیشن و تعداد افرادی که آن را دانلود  کرده اند بیندازید. برنامه هایی که اخیرا توسط برنامه نویسان گمنام  منتشر شده اند تعداد دانلود زیادی نخواهند داشت. اگر تعداد دانلود پایین است اپلیکیشن ممکن است به صورت دسترسی محدود منتشر شده باشد .

 برنامه نویس اپلیکیشن را امتحان کنید:

اگر درباره شهره و اعتبار برنامه ای که می خواهید دانلود کنید مطمئن نیستید، نام برنامه نویس را بررسی کنید.  نام برنامه نویس زیر نام اپلیکیشن نشان داده می شود. بر روی این نام ضربه بزنید تا برنامه های دیگری که از طرف او منتشر شده است را ببینید. اگر او فقط یک برنامه منتشر کرده است هوشیار باشید.

صفحه حریم خصوصی اپلیکیشن را بخوانید:

اگر برنامه ای که می خواهید بر روی گوشی تان نصب کنید در حال جمع آوری داده های شخصی یا حساس است باید آن را صفحه حریم خصوصی بیان کرده باشد. در پایین فهرست برنامه، بخشی به نام Privacy Policy هست . بر روی این بخش ضربه بزنید و همه آنچه که درباره برنامه بیان شده است را بخوانید. برنامه هایی که به دنبال دریافت دسترسی های خطرناک بدون بیان سیاست حریم خصوصی هستند برایتان دردسرساز خواهند شد. خوب همانطور که مشاهده کردید روش های زیادی برای شناسایی و اجتناب از نصب اپلیکیشن های خطرناک بر روی اندروید وجود دارد . بر اساس نیاز خود یک یا چند مورد از روش هایی که در این مقاله بیان کردیم را انتخاب کنید و بر اساس آن به بررسی اپلیکیشن بپردازید. اگر احساس کردید برنامه ای امن نیست آن را بر روی گوشی تان نصب نکنید.  
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن