آموزش

آموزش استفاده از رجیستری گوشی های هوشمند (سامانه ی همتا)

مدتی است که سامانه‌ همتا و یا همان رجیستری گوشی های هوشمند راه اندازی شده است در این مقاله سعی بر ان داریم تا به شما نحوه ی استفاده از این سامانه را آموزش داده و تا جای ممکن به سوالاتی که ممکن است برای فروشندگان تلفن های هوشمند و استفاده کنندگان پیش می اید پاسخ دهیم.   همان طور که می دانید طرح رجیستری گوشی های هوشمند هم اکنون در حال اجرا است. فاز اولیه ی این طرح در ماه مهر آغاز گشته و فاز دوم آن نیز در تاریخ 14 ماه آذر برای گوشی های اپل شروع می شود. هم اکنون اپل نزدیک به 11 درصد از بازار داخلی را در دست دارد، گوشی های اپل از محبوب ترین برندهای حال حاضر ایران بوده و از لحاظ قیمت در سطح بالاتری نسبت به سایر گوشی ها قرار دارند، به همین دلیل از این گوشی ها در فاز اول طرح رجیستری گوشی های هوشمند آغاز شده تا به نوعی با این کار مانع از ورود گوشی های قاچاق به داخل کشور شوند. فاز دوم این طرح مربوط به ریجستری سایر برندهای قاچاق بوده و گفتنی است این طرح پس از 45 روز اجرایی خواهد شد. و در فاز اول تنها گوشی های آیفن و تبلت های آیپد اپل شامل این طرح هستند. با وجود اینکه دست اندر کاران این طرح اعلام داشتند که هدف از ریجستری گوشی های هوشمند رونق اقتصادی بازار داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به داخل مرز ها بوده است اما متاسفانه با آغاز این طرح شامل گران شدن اپل در بازار داخلی بودیم. هرچند به هر حال چنین طرح هایی نتایج مثبتی هم به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال طرح ریجستری گوشی های هوشمند موجب می شود تا فروشندگان و نمایندگان قانونی خدمات پس از فروش بهتری را به خریداران ارائه دهند و همچنین باعث می شود تا محصولات بی کیفیت و بی نام و نشان چینی وارد بازار نشده و سطح کیفی بازار گوشی های هوشمند بالاتر خواهد رفت. به طور حتم این طرح روی قیمت های بازار تاثیر گذاشته و موجب افزایش قیمت آن ها می شود ، اما با جلوگیری از قاچاق مانع از ورود گوشی های بیکیفیتی می شود که فاکتورهای سلامتی را نداشته و در طولانی مدت برای استفاده کنندگان خطرات جانی به جا می گذارند. همچنین این مطلب را مطالعه کنید: خرید شارژ مستقیم

سامانه ی رجیستری گوشی های هوشمند (همتا) چیست؟

همتا مخفف کلمه ی سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی بوده و به کمک آن می توان موجب رجیستری گوشی های هوشمند شد. در این سامانه تلف های همراه مجاز ثبت می شوند. روش هایی که می توان تلفن همراه را در این سامانه ثبت کرد شامل استفاده از وبسایت همتا، کد یو اس اس دی، اپ سامانه همتا و پیامک به این سامانه است.  پیش از هر چیز باید در وبسایت سامانه ثبت نام کنید تا بتوانید از امکانات آن استفاده نمایید. مثلا اگر بخواهید  با استفاده از تلفن همراه هوشمند خود مالکیت گوشی‌ را به سیم‌کارت دیگری انتقال دهید باید در این وبسایت ثبت نام کنید.

نکاتی که باید قبل از خرید گوشی هوشمند و ریجستر کردن آن در نظر بگیرید :

استعلام اصالت

اولین کاری که باید قبل از خرید هر گوشی هوشمندی انجام دهید این است که از اصالت آن استعلام بگیرید، برای انجام این کار باید شناسه‌ی ۱۵ رقمی IMEI را که بر روی جعبه ی این گوشی قرار دارد و باید بی هیچ خط تیره یا ممیز باشد، به شماره‌ی ۷۷۷۷ پیامک کنید یا از طریق کد دستوری #۷۷۷۷* و انتخاب استعلام اصالت و وارد کردن کد IMEI، به این شکل می توانید از اصالت تلفن همراه خریداری شده اطمینان حاصل فرمایید. نکته ی مهم این است که پاسخ شما اط طریق SMS با شماره سامانه ی ۷۷۷۷ فرستاده می شود و در این پیام اطلاعات مربوط به نوع تلفن همراه هوشمند و … است که در صورت تطبیق با مشخصات گوشی ، این تلفن همراه از اصالت برخوردار است و ورود آن قانونی بوده است. برای انجام این کار می توانید از اپلیکیشن همتا نیز استفاده نمایید ، البته در نظر داشته باشید که در حال حاضر این اپلیکیشن تنها در نسخه ی اندروید بوده و نسخه ی آی او اس آن هنوز راه اندازی نشده است.

مشاهده IMEI روی گوشی

در این قسمت باید کد IMEI  روی جعبه که آن را به سامانه ارسال کردید با کد IMEI  خود دستگاه یکی باشد. به زبان ساده تر یعنی جعبه ی گوشی متعلق به گوشی داخل آن باشد. برای این کار باید گوشی را روشن کرده و  کد #۰۶#* را بگیرید ، پس از این دیگر لازم نیست دکمه ی دیگری را فشار دهید و شماره IMEI  مورد نیاز بر روی صفحه ی گوشی نمایش داده می شود. در صورتی که کد روی جعبه با کد روی صفحه نمایش تلفن همراه هوشمند یکی باشد ، تا به این جای کار همه چیز درست بوده و می توانید با اطمینان گوشی را خریداری کنید. البته حواستان باشد که گوشی های دو سیم کارته دارای دو کد IMEI   هستند و باید هر دوی این کدها چک شود.

نحوه ی فعال کردن و یا رجیستری گوشی های هوشمند

پس از این که با روشی که گفتیم از اصالت گوشی اطمینان حاصل کردید حال نوبت فعال کردن تلفن همراه هوشمند شما می شود.  در این مرحله فروشنده به شما کد فعالسازی این تلفن همراه را خواهد داد تا به کمک این کد تلفن همراه هوشمند شما رجیستری شود.  با استفاده از روش های اپلیکیشن، کد دستوری و پیامک شما می توانید تلفن همراه هوشمند خود را رجیستری کنید. کافی است از کد 6 رقمی که فروشنده به شما می دهد استفاده نمایید. این کد 6 رقمی یک بار مصرف بوده و منحصربه فرد است. تنها در اختیار شما قرار می گیرد و به نوعی دست شیادان و کسانی که گوشی های دزدی و یا دست دوم را به عنوان نو می فروشند کوتاه می شود.

ریجستری گوشی های هوشمند با کد دستوری:

  1.در مرحله ی اول کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری فرمایید.   2. عدد مربوط به گزینه ی فعالسازی را بزنید. 3.بعد از آن کد IMEI که بر روی جعبه ی تلف همراه قرار دارد را در کادر وارد نمایید. 4.سپس کد یک بار مصرف 6 رقمی را که فروشنده به شما داده است وارد کنید.   5. شماره سیمکارتی را که بر روی تلفن همراه جدید شما قرار دارد را وارد کنید. 6. مرحله ی آخر تایید اطلاعات وارد شده است. پس از این برای شما پیامی خواهد آمد که شما موفق به رجیستری شده اید.   پس از انجام این مراحل تلفن همراه هوشمند شما با این سیم کارت فعال می شود ، در صورتی که بخواهید از سیم کارت دیگری استفاده نمایید. همان مراحل را با انتخابتغییر مالکیت انجام دهید. اگر گوشی شما دو سیم کارته است ، ابتدا یک سیم کارت را فعال کرده و سپس دوباره این مراحل را با کد IMEI  مربوز به سیم کارت دیگر انجام دهید. همچنین این مطلب را مطالعه کنید: خرید بسته اینترنتی ایرانسل

قابلیت انتقال مالکیت

1. در مرحله ی اول باید کد دستوری #۷۷۷۷* را وارد نمایید رجیستری گوشی های هوشمند 2. در منوی نمایش داده‌شده گزینه‌ی مربوط به انتقال مالکیت را انتخاب کنید.   3.عدد مربوط به گزینه ی انتقال مالکیت را بزنید. 4. حال شماره سیم کارتی را که بر روی موبایل قرار دارد  وارد کنید. 5. رمز سامانه ی همتا که مربوط به سیم کارت قبلی است را وارد کنید. 6.بعد از آن کد IMEI که بر روی جعبه ی تلفن همراه قرار دارد را در کادر وارد نمایید. 7. سیم کارتی که مربوط به مالک جدید بوده و یا قرار است بر روی دستگاه استفاده شود را وارد کنید. 8 . تایید اطلاعات وارد شده پس از انجام این مراحل پیامی برای شما ارسال می شود که عملیات انتقال مالکیت شما با موفقیت انجام شده است.  

تکلیف گوشی هایی که مسافران وارد کشور می کنند چیست؟

افرادی که از خارج وارد کشور می شوند و مسافران باید در گمرک کد  IMEI که همان شناسه ی 15 رقمی بین المللی مربوط به دستگاه است را ثبت کرده و گمرک مربوط به آن را بپردازند. آن ها باید رسید مربوط به گمرک را نزد خود نگهدارند و با  کد فعالسازی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به آن ها می دهد  از طریق سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir تلفن همراه و یا هر دستگاه دیگری که با سیم کارت کار می کند را ثبت نمایند. قابل ذکر است که در صورتی تلفن همراه هوشمند توسط مسافران و یا به طریق غیر قانونی وارد شود و کد بین المللی آن ثبت نگردد در کمتر از یک ماه غیر فعال شده و دیگر به هیچ عنوان قابل استفاده بر روی سیستم مخابرات داخلی نمی باشد. برای آگاهی از میزان عوارض گمرکی و ارزش‌گذاری کالای مسافری و تعرفه‌های آن کافی است وارد  سامانه‌ی TSC به آدرس اینترنتی tsc.irica.co شوید. دقت داشته باشید که فروشندگان برای در اختیار قرار دادن کد شناسه ی 6 رقمی دستگاه و انجام مراحل مربوط به رجیستری گوشی های هوشمند نباید هیچ هزینه ای دریافت کنند و اگر تمامی این مراحل را انجام دادید اما گوشی شما فعال نشد می توانید با سامانه پاسخ گویی به مشکلات پیش آمده ی همتا شماره ی  ۰۹۶۳۶۶ تماس بگیرید. اگر در طی انجام این مراحل با هر گونه مشکل، تخلف ، روبرو شدن با کالای قاچاق و غیر معتبر و… مواجه شدید با  شماره ۱۲۴ که مرکز تماس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است تماس بگیرید.  همچنین مرکز تماس طرح همتا به شماره‌ی ۰۹۶۳۶۶ یا سازمان تعزیرات به شماره‌ی ۱۳۵ نیز پاسخ گوی شما هستند. وبسایت خرید شارژ و پرداخت قبوض می شارژ
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن