تکنولوژی

روش های مختلف برای پرداخت کلیه قبوض

سال های قبل برای پرداخت کلیه قبوض، تنها راه ایستادن در صف طولانی بانک ها بود که زمان و انرژی زیادی را صرف خود می کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، روش های متفاوت برای پرداخت کلیه قبوض طراحی شده است که در این مقاله آن ها را بررسی می کنیم.

روش های پرداخت قبوض به صورت پیش پرداخت و پس پرداخت

به صورت کلی 2 روش برای پرداخت کلیه قبوض وجود دارد: روش پیش پرداخت و روش پس پرداخت. در روش پیش پرداخت، مشترک قبل از مصرف، هزینه استفاده خود را می پردازد. این روش بیشتر در کشورهای اروپایی رایج است و نیازمند سیستم های متصل به کنتور مشترک دارد. روش پس پرداخت که در ایران رواج دارد، به این شکل است که در ابتدا مشترک، مصرف می کند و سپس هزینه بر اساس استفاده مشترک محاسبه و به صورت دوره های یک ماهه، 2 ماهه و بعضا 3 ماهه از مشترک اخذ می شود. پرداخت کلیه قبوض

لینک دانلود مستقیم اپلیکیشن می شارژ

انواع روش های پس پرداخت قبوض در ایران

پرداخت کلیه قبوض از جمله قبض آب، برق، گاز، تلفن ثابت، تلفن همراه، جرائم رانندگی و قبوض شهرداری از طریق روش های زیر قابل پرداخت است:
  • پرداخت از طریق بانک و به شکل حضوری
  • پرداخت از طریق شماره گیری کدهای مشخص شده توسط اپراتورهای تلفن همراه
  • پرداخت از طریق اپلیکیشن های طراحی شده برای پرداخت قبوض مانند اپلیکیشن می شارژ
  • پرداخت از طریق سایت های پرداخت آنلاین مانند سایت می شارژ
  • پرداخت به صورت حضوری از طریق دفاتر پیشخوان در سراسر کشور
  • پرداخت کلیه قبوض از طریق دستگاه های ATM کلیه بانک ها در سراسر کشور
  • پرداخت کلیه قبوض از طریق POS های فروشگاه های مختلف در سراسر ایران
  • پرداخت از طریق تلفن گویا
لازم به ذکر است که پرداخت به شیوه غیر حضوری و آنلاین سبب می شود که زمان و هزینه رفت و آمد خود را ذخیره کرده و به راحتی و در عرض چند دقیقه، قبوض خود را پرداخت کنید.  

چه اطلاعاتی در هنگام پرداخت کلیه قبوض نیاز داریم؟

برای پرداخت کلیه قبوض به شناسه قبض و شناسه پرداخت نیاز داریم . برای قبوض تلفن ثابت و تلفن همراه، داشتن شماره تلفن کافی است. لازم به ذکر است اپلیکیشن می شارژ مجهز به بارکد خوان می باشد که در هنگام قبض با انتخاب گزینه بارکد خوان و با قرار دادن بارکد قبض روبروی دوربین دیگر نیاز به وارد کردن شناسه پرداخت و شناسه قبض نمی باشد. شناسه قبض یک عدد 3 بخشی شامل عدد پرونده مشترک در اداره مربوطه، عددی برای مشخص کردن نوع قبض و عددی برای مشخص کردن حقیقی بودن شناسه قبض است. علت استفاده از عدد آخر، آن است که مشخص شود آیا عدد وارد شده واقعا شناسه قبض است یا خیر. شناسه پرداخت نیز یک عدد 2 بخشی است که شامل:
  • مبلغ قابل پرداخت توسط قبض
  • یک شناسه برای مشخص کردن حقیقی بودن شناسه پرداخت
نکته قابل توجه آن است که شناسه پرداخت می تواند تکراری باشد اما شناسه قبض برای هر قبض منحصر به فرد است. اگر به صورت حضوری برای پرداخت یک قبض اقدام می کنید، داشتن رمز دوم الزامی نیست. اما اگر از طریق غیر حضوری می خواهید قبوض خود را پرداخت کنید، حتما باید یک کارت بانکی که دارای رمز دوم است را داشته باشید. نیاز است اطلاعاتی مانند شماره کارت، رمز دوم کارت، CVV و تاریخ انقضای کارت را بدانید.
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن