آموزش

اشتباهات رایجی که در نگهداری از ویندوز نباید انجام دهید

در این نوشته قصد داریم در مورد اشتباهات رایجی که در نگهداری از ویندوز نباید انجام دهید به آن‌ها اشاره کنیم. هفت اشتباهی مرسوم وجود دارد که زمانی که شما آن را انجام می دهید ویندوز شما دچار مشکل می‌شود. تقریباً تمامی کاربران استفاده‌کننده از ویندوز مایکروسافت می‌دانند که برای افزایش طول عمر این سیستم‌عامل باید برخی از کارها را انجام داد تا آن را بهینه‌سازی کرده و بتوانند به‌اصطلاح نگهداری از ویندوز خود را افزایش دهند. از زمان‌های گذشته این کار برای کاربران ویندوز مطرح بوده است اما با انتشار ویندوز ده بسیاری از موارد تغییر کرده‌است و دیگر به مانند قدیم نباید برخی از تنظیمات را دست‌کاری کرد. شاید در زمان‌های قدیم بسیاری از کارها توصیه شده است ولی حالا با انجام دادن آن به سیستم‌عامل خود آسیب می رسانید. ما در این مطلب می‌خواهیم به‌صورت خلاصه در مورد هفت تصمیم اشتباه که باعث بهم ریختن ویندوز شما می شود مطالبی را قرار دهیم. اگر شما از جمله آن افرادی هستید که از سیستم‌عامل جدید مایکروسافت استفاده می‌کنید پس بهتر است برای محافظت کردن از سیستم خود و افزایش زمان نگهداری از ویندوز این مطلب را در وبلاگ می شارژ از دست ندهید.

پاک سازی رجیستری به کمک نرم افزار

پاکسازی رجیستری یکی از مواردی است که در زمان‌های قدیم در ذهن کاربران این سیستم عامل وجود داشته است. خیلی از نرم‌افزارهای مربوط به پاک‌سازی فایل‌های اضافی کامپیوتر بر این عقیده می‌باشند که باید هر از چندگاهی رجیستری ویندوز را به‌صورت کامل پاک‌سازی کرد. آیا این مطلب همچنان حقیقت دارد؟ اما واقعیت امر این است که نیازی به پاکسازی رجیستری سیستم‌عامل در نسخه ده نیست. با گذشت زمان، ورودی های غیرضروری ریجستری کمی از حافظه ویندوز را به خود اختصاص می‌دهند اما حضور یا عدم حضور آن‌ها باعث ایجاد اختلال در ویندوز نمی‌شود. در واقع شما در سیستم‌عامل جدید پس از پاک کردن ریجستری متوجه آن نمی‌شوید که سرعت سیستم عامل شما افزایش پیدا کرده است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که بیشتر نرم‌افزارهای پاک‌سازی ریجستری که درحال حاضر وجود دارد علاوه براینکه به شما کمکی نمی‌کند باعث آسیب‌رساندن به سیستم‌عامل شما می شود. بسیاری از نرم‌افزارهای این‌چنینی فایل‌های سیستمی و ضروری را پاک کرده و باعث می شود سیستم‌عامل شما دچار مشکل شود. به همین دلیل توصیه نمی‌شود که به خاطر افزایش سرعت کامپیوتر به دنبال نرم‌افزارهای پاک‌سازی ریجستری باشید.

رجیستری
چکار کنیم تا ویندوز بهینه باشد؟

عدم استفاده از پاکسازی‌های اتوماتیک ویندوز

در سیستم‌عامل‌های قدیمی خیلی از کارها می‌بایست به‌صورت دستی و به‌صورت دوره‌ای انجام شود اما با به‌روز شدن تکنولوژی و وجود ویندوز ده بسیاری از ابزارها به‌صورت خودکار فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند و به همین علت نیازی نیست که هر بار وضعیت آن‌ها را بررسی کنید. در نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز هرچند وقت یک‌بار می‌بایست یکی از ابزارهای مربوط به نگهداری از سیستم عامل را به‌صورت دستی اجرا کنید. نکته حائز اهمیت اینجاست که مطمئن شوید این ابزارها غیرفعال نیستند تا به‌صورت خودکار فایل‌های غیرضروری و قدیمی را از سیستم عامل شما پاک کنند.

آپدیت اتوماتیک ویندوز
روشهای صحیح نگهداری ویندوز ۱۰

 برای این منظور شما می‌بایست ابتدا به تنظیمات رفته و وارد بخش سیستم شوید تب Storage را از سمت چپ پنجره انتخاب کرده و به‌دنبال Storage Sense بگردید. در اینجا می‌توانید این گزینه را فعال کنید تا به‌صورت اتوماتیک ویندوز فایل‌های غیرضروری و قدیمی را پاک‌سازی کند. همچنین می توانید گزینه Change how we free up space را بزنید تا فایل های موقت و همچنین محتویات سطل آشغال را نیز سیستم به‌صورت خودکار پاک‌سازی کند. ابزارهای مختلفی در ویندوز در وجود دارد که شما از آن می توانید برای بهینه‌سازی ویندوز خود استفاده کنید ابزار Disk defragmentation کمک می‌کند تا هارد را به بهترین عملکرد خود نزدیک کنید. اما باید توجه کنید که نباید از این ابزار بر روی هاردهای پرسرعت استفاده کنید. ویندوز به‌صورت خودکار می‌داند که چگونه باید از نرم‌افزارهای سیستمی استفاده کنند.  در بخش جستجوی ویندوز ده کلمه defrag را تایپ کنید و سپس گزینهDefragment and Optimize Drives را انتخاب کنید از اینجا می توانید تمامی وضعیت درایوهای خود را مشاهده کنید. مطمئن باشید که گزینه Scheduled optimization فعال باشد.

 غیرفعال کردن آپدیت های ویندوز

 

آپدیت ویندوز یکی از موارد مهمی است که در ویندوز نسخه ده گنجانده شده است. در ویندوز ده شما می‌توانید تنها در مدتی محدود آپدیت خودکار را متوقف کنید البته در این زمان آپدیت های جدید ویندوز دانلود می‌شوند. نادیده گرفتن آپدیت های ویندوز یکی از مواردی است که باید به آن توجه کنید چرا که در نسخه جدید بسیار مهم می باشد. اگر از ویندوزهای نسخه‌های قدیمی مانند هفت یا ۸.۱ استفاده می‌کنید امکان غیرفعال کردن همیشگی آپدیت وجود دارد اما باید بدانید که غیرفعال کردن همیشگی آپدیت توصیه نمی‌شود چرا که ویندوز می‌بایست برای جلوگیری از آسیب‌پذیری قابلیت های جدید را دریافت کند. به‌صورت کلی بهتر است آپدیت های ویندوز را نادیده نگیرید. اگر شما حتی تنظیمات خودکار آپدیت را غیرفعال کرده‌اید بهتر است هر از چندگاهی به صورت دستی آخرین آپدیت های عرضه شده را دریافت کنید. این کار باعث می شود تا امنیت و کارایی ویندوز شما افزایش پیدا کند.

نگهداری از ویندوز
نگهداری از ویندوز

 

همچنین مطالعه کنید : غیرفعال کردن آپدیت ویندوز ۱۰ ( روش مطمئن )

تهیه نکردن پشتیبان از ویندوز

اگر از کامپیوتر خود به‌صورت شخصی استفاده می‌کنید باید تهیه فایل پشتیبان را جدی بگیرید. خیلی از افراد با گفتن جمله من فایل خیلی مهمی ندارم از گرفتن فایل پشتیبان خودداری می کنند ، درصورتی‌که باید بدانید تهیه فایل پشتیبان تنها مربوط به عکس و مطالب شخصی شما نیست. با پیشرفت تکنولوژی تهیه پشتیبان این روزها کار دشوار و سختی نیست شما می‌توانید از ابزارهای موجود در ویندوز استفاده کنید. که به‌صورت خودکار می‌توانند نسخه پشتیبان تهیه کنند یا همچنین می‌توانید از نرم‌افزارهای شخص ثالث مانند AOMEI Backupper Standard و یا Personal Backup استفاده کنید.

بک آپ گرفتن از ویندوز
آیا گرفتن فایل پشتیبان در نگهداری ویندوز لازم است؟

استفاده از نرم افزار های بهینه ساز‌های حافظه ی رم

 برخی از نرم‌افزارها مشابه نرم‌افزارهای پاکسازی ریجستری وجود دارند که مدعی هستند می‌توانند حافظه رم را بهینه‌سازی کنند تا برنامه‌های غیر ضروری قادر به استفاده از آن نباشند. ما به شما سفارش می‌کنیم که از این نرم‌افزارها نیز دوری کنید، بسیاری از این نرم‌افزارها از جمله CleanMem دارای مشکلات زیادی هستند که باعث آسیب رسیدن به سیستم‌عامل شما می‌شود. در یکی از بررسی‌های انجام‌شده مشخص شده ‌است که این نرم‌افزار به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند سرعت سیستم شما را بالا ببرد و کاربران تصور می‌کنند که این نرم‌افزار سرعت کامپیوتر را افزایش داده است. نسخه‌های جدید سیستم‌عامل به خودی خود توانا هستند تا حافظه رم را مدیریت کنند.

همچنین مطالعه کنید: چگونه عملکرد ویندوز ۱۰ را افزایش دهیم؟

جلوگیری از باز نشدن نرم افزارهای غیرضروری در استارت آپ

یکی از دلایلی که باعث کاهش سرعت سیستم شما پس از مدتی می شود ، وجود برنامه‌های زیادی در استارت آپ می باشد. استارت آپ در واقع لیستی از برنامه‌ها می‌باشد که به محض روشن شدن سیستم‌عامل فعالیت خود را آغاز می کنند. بسیاری از برنامه‌هایی که در ابتدا اجرا می شوند نیازی به آن‌ها نیست که شما می‌توانید برای افزایش سرعت سیستم عامل خود نرم‌افزارهایی را که به آن در ابتدا نیاز ندارید را خاموش کنید. برای غیرفعال کردن برخی از برنامه‌های این لیست بهتر است Task Manager را اجرا کرده و به تب Startup  بروید. در ستون Status برخی از برنامه ها فعال هستند که باعث می‌شوند سرعت سیستم شما کاهش پیدا کند برای غیرفعال کردن هر نرم‌افزاری که به آن احتیاج ندارید بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه غیرفعال‌سازی را انتخاب کنید.

بهینه سازی استارت اپ
برنامه های استارت آپ باعث کند شدن در ویندوز میشود

توجه نکردن به شرایط فیزیکی سیستم

خیلی از کامپیوترها احتمال دارد با مشکلات فیزیکی همراه باشند که این امر باعث کاهش کارایی کامپیوتر می شود. به همین منظور بهتر است مراقبت‌های فیزیکی را نیز در نظر داشته باشید. اگر بخواهیم مثال‌هایی در این زمینه بیان کنیم می‌‌توان به نحوه ناصحیح باز و بسته کردن لپ‌تاپ اشاره کرد که باعث می‌شود تا پنل نمایشگر دچار مشکل شود. همچنین ممکن است شما کامپیوتر خود را در مکانی قرار دهید که تهویه هوا به خوبی در آن انجام نشود و خیلی زود داغ کند. علاوه بر موارد گفته‌شده وجود گرد و خاک نیز می‌تواند عملکرد سیستم را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. شما با رعایت کردن هفت نکته کلیدی بالا می‌توانید طول نگهداری از ویندوز خود را به شکل ویژه‌ای افزایش دهید.

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن