آموزش

چه عواملی باعث کاهش سرعت کامپیوتر می شود؟

در خیلی از موارد با گذشت زمان سرعت کامپیوتر کاهش پیدا می‌کند و انجام کارها با سختی بیشتری همراه می‌شود. کم شدن سرعت کامپیوتر به ‌مثل یک کابوس بوده که هیچ‌ یک از کاربران مایکروسافت دوست ندارند به آن گرفتار شوند. باید توجه داشته باشید گاهی طبیعی به نظر می‌رسد که پس از مدتی استفاده، سیستم رایانه دچار کندی شوید اما اشتباهات رایج و متداولی وجود دارد که باعث کند شدن سرعت رایانه شما می شود که شما می‌توانید از این موارد اجتناب کنید. در این نوشته در بلاگ می شارژ می‌خواهیم در مورد علل کند شدن سرعت رایانه مطالبی را برای شما قرار دهیم.

۱- اجرا شدن چندین نرم افزار  بطور همزمان

پس از نصب ویندوز با گذشت زمان نرم افزارهای فراوانی را بر روی ویندوز خود نصب می‌کنید، شاید پس از گذشت چند هفته بسیاری از نرم‌افزارهایی را که بر روی سیستم خود نصب کرده‌اید را فراموش کنید و حتی از آن‌ها برای یک بار دیگر نیز استفاده نکنید. اجرای هم‌زمان تعداد زیادی از برنامه‌ها به‌خودی‌خود باعث کاهش سرعت کامپیوتر می‌شود، علت اصلی این موضوع به خاطر نحوه کارکرد خود نرم‌افزارها می‌باشد که به‌ طور خودکار در ‌زمینه ویندوز فعال بوده و قسمتی از حافظه رم را به خود تختصیص می‌دهد که این امر باعث کندی سیستم شما می‌شود.

کند شدن سرعت رایانه

شما بهتر است در موقع نصب هر برنامه بر روی سیستم عامل خود گزینه Automatically Run when I start my computer را غیرفعال کنید. البته باید بدانید که این گزینه در موقع نصب اغلب برنامه‌ها قابل روئت نیست. شما با کلیک به روی فلش کوچک در سمت راست پایین صفحه در کنار ساعت و تقویم در سیستم عامل خود می توانید مشاهده کنید که چه نرم‌افزارهایی درحال اجرا می‌باشد که باعث اشغال رم می‌شود با کلیک راست بر روی این آیکون‌ها می‌توانید با زدن گزینه خروج اجرای آن‌ها را متوقف کنید.

 برای غیر فعال کردن نرم‌افزارهایی که به‌صورت خودکار اجرا می‌شوند شما می‌توانید از راه حل زیر استفاده کنید . برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc را همزمان بزنید تا وارد Task Manager شوید. از پنجره باز شده به تب استارت آپ رفته که از این بخش می‌توانید تمامی نرم‌افزارهایی را که به‌صورت خودکار باز هستند را ببندید. شما در این قسمت در ستون Status می‌توانید نرم افزارهایی را که نمی‌خواهید در زمان بوت شدن ویندوز اجرا شوند را غیرفعال کنید.

افزایش سرعت کامپیوتر

۲- عدم restart کامپیوتر

 یکی از ساده‌ترین راه برای رفع کند شدن سیستم عامل شما ری استارت کردن کامپیوتر می باشد. عدم ری استارت کردن کامپیوتر در طولانی‌مدت باعث کاهش سرعت سیستم می شود ،امکان دارد به هر دلیلی شما لازم ندانید که کامپیوتر خود را ری استارت کنید. مثلا می‌خواهید سریع‌تر کارهای خود را انجام داده و نخواهید هر بار منتظر بالا آمدن سیستم‌عامل خود باشید اما همین عدم ری استارت کردن کامپیوتر باعث کندی سیستم می‌شود. با ری استارت کردن سیستم رم پاک شده و شما می‌توانید با سرعت بیشتری نرم‌افزارها را باز کنید. باید بدانید که خیلی از نرم‌افزارها دارای مشکلات حافظه‌ای هستند به این معنی که پس از پایان کارشان در حافظه رم مانده و رم را مشغول می‌کنند در این صورت شما با ری استارت کردن سیستم خود می‌توانید حافظه اشغال شده را پس بگیرید.

 البته باید عنوان کنیم که لازم نیست که مدام سیستم خود را ری استارت کنید ولی ری استارت کردن سیستم دو تا سه بار در هفته به افزایش سیستم شما کمک زیادی می کند. در بعضی مواقع می‌توان از گزینه Sleep یا هایبرنت استفاده کرد این کار باعث می‌شود که نرم افزارهای از قبل اجرا شده حفظ شود و همچنین سیستم با مصرف کم انرژی مقداری استراحت کند.

همچنین مطالعه کنید: چگونه عملکرد ویندوز ۱۰ را افزایش دهیم؟

۳- باز کردن موارد بدافزار در اینترنت

در این روزها فضای اینترنت از بدافزارها و محتوای مخرب زیادی پر شده است که کلیک کردن بر روی آن‌ها می تواند باعث کاهش سرعت سیستم شما می شود. در هنگام وب گردی قطعاً مشاهده کرده‌اید که بخش هایی مشخص شده به‌صورت Start Now قرار گرفته که حاوی یک تبلیغ می باشد. چنانچه بر روی این نوع تبلیغات کلیک کنید امکان دارد بدافزارهایی را بر روی ویندوز خود نصب کنید که آسیب های فراوانی به سیستم شما وارد می کند. همچنین در خیلی از موارد نرم‌افزارهای قانونی نیز در موقع نصب شدن امکان دارد از شما بخواهند تا چند نرم‌افزار دیگر را نصب کنید. این برنامه‌ها معمولاً کاربرد بسیار کمی دارند و شاید برای شما اصلا کاربردی نداشته باشند. در بدترین حالت امکان دارد اغلب این اپلیکیشن ها باعث شود سیستم شما آلوده شده و مشکلات فراوانی برای شما ایجاد کند.

علت کاهش سرعت سیستم

۴- از ویندوز درست نگهداری نکردن

ویندوز ۱۰ به صورتی طراحی شده‌است که به راحتی می‌‌توان از آن استفاده کرد و از ابزارهای مربوط به نگهداری از سیستم عامل بهره گرفت. این ابزارها می‌توانند تا حدودی تاثیر داشته باشد اما قطعاً نیازهای کاربر را رفع نمی‌کند. استفاده صحیح از ابزارها و انجام به صورت درست و صحیح ویندوز بدرستی کار کرده و مشکلی برای عملکردش بوجود نخواهد آمد. انجام بروزرسانی‌های مختلف، بکاپ گرفتن از سیستم، مدیریت درست ایمیل‌های دریافتی، پاک کردن فایل‌های و برنامه های اضافی و تمیز کردن سخت‌افزار و استفاده از یک آنتی ویروس مناسب می‌تواند از جمله فعالیت‌هایی باشد که شما را در حفظ و نگهداری ویندوز کمک کند.

همچنین مطالعه کنید: چگونه ویندوز ۱۰ را برای بازی بهینه سازی کنیم؟

چه کارهایی باید انجام دهیم که سرعت سیستم افزایش یابد

  • حذف فایل‌های اضافی

 سیستم برای اجرای درست به‌طور اتوماتیک تعدادی فایل‌ موقت تولید می کند که در طول زمان حجم آن‌ها افزایش پیدا کرده که باعث کاهش سرعت سیستم شما می شود. برای حذف این فایل‌ها که پاک کردن  آنها برای ویندوز شما مشکلی ایجاد نمیکند باید به بخش تنظیمات بروید سپس از بخش سیستم گزینه Storage را انتخاب کرده و گزینه Storage Sense را فعال کنید. قابلیت جدیدی در ویندوز ده وجود دارد که به‌صورت خودکار باعث پاک‌سازی فایل های بیهوده می شود. برای این‌که بتوانید دسترسی‌های بیشتری برای پاک‌سازی داشته باشید می‌توانید از گزینه Disk Cleanup استفاده کنید.

  • از انواع اسکن ها استفاده کنید

 آنتی‌ویروس‌ها به‌صورت مرتب و با برنامه ریزی میتوانند کامپیوتر شما را اسکن کنند ولی نصب نرم افزار های دیگری به صورت موازی با آنتی ویروس میتوانند کمک کنند که وجود بدافزارها تا حد ممکن کاهش یابند. یکی از برنامه های مناسب برای این منظور Malwarebytes می باشد. با کمک این برنامه می‌توانید هر زمانی که لازم دانستید کامپیوتر را اسکن کنید تا مشاهده کنید آیا سیستم شما به نرم افزارهای مخرب آلوده شده است یا خیر. علاوه بر موارد ویندوز دارای ابزارهایی می باشد که با استفاده از آن می‌توانید سیستم عامل خود را به راحتی نگه دارید. chkdsk و sfc دو نمونه از این ابزارها می‌باشد.

نحوه افزایش سرعت کامپیوتر

برای کمک گرفتن از ابزار chkdsk اول Command Prompt را باز کنید و بعد دستور chkdsk را تایپ کنید. با کمک این دستور از بدسکتور نبودن هارد درایو کامپیوتر خود اطمینان حاصل میکنید. چنانچه روی سیستم خود یک هارد SSD دارید این دستور خوب نمی تواند بر روی این نوع هاردها پاسخگو باشد.

دستور sfc  که مانند دستور chkdsk عمل می کند با این فرق که فایل‌های سیستمی سیستم عامل را اسکن می کند و سعی می‌کند و چنانچه در آنها مشکلی ایجاد شده باشد فایلها خراب را تعمیر می کند.

در کل از این دو دستور زمانی استفاده می شود که کاربران با مشکلاتی در سیستم عامل خود روبرو شده باشند. ولی اجرا کردن این دستورات یک بار در ماه باعث می شود از ایجاد اغلب مشکلات حاد جلوگیری شود.

  • بروزرسانی ها را نصب کنید

 شما با ری استارت کردن ویندوز خود می توانید بروزرسانی‌های مهم سیستم عامل را نصب کنید. اما گاهی به‌صورت دستی می‌توانید با مراجعه به بخش تنظیمات و آپدیت ویندوز آپدیت ها را بررسی کنید. در این صورت آپدیت های عرضه شده را می‌توانید به‌صورت دستی نصب کنید. داشتن آخرین بروزرسانی‌های مربوط به نرم افزارها باعث می‌شود تا سرعت سیستم‌عامل شما افزایش پیدا کند. به یاد داشته باشید برای اینکه عملکرد سیستم شما بهینه شود می بایست آخرین نسخه سخت افزاری و نرم افزاری خود را نصب کنید تا بتوانید از بروز مشکلات جلوگیری کنید. نصب به روزرسانی ها باعث می شود تا باگ های سیستم عامل رفع شود.

۵- سرعت اینترنت را با سرعت کامپیوتر اشتباه نگیرید

 بعضی مواقع امکان دارد سرعت کم اینترنت خود را به کاهش سرعت کامپیوتر خود مرتبط کنید. که اگر چنین فکری می کنید سخت در اشتباه هستید، در مواقعی با کاهش سرعت اینترنت مواجه هستید که مرورگر در حال دانلود دیتا از اینترنت می باشد باید اطمینان حاصل کنید که اشکال از اینترنت شما بوده و ریطی به سرعت سیستم‌عامل شما ندارد. امیدواریم با رعایت پنج نکته بالا بتوانید به صورت حرفه‌ای از سیستم‌عامل خود بدون آنکه سرعت سیستم عامل کاهش پیدا کند استفاده کنید.

برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن