تکنولوژی

پاک کردن کش گوشی اندرویدی چگونه انجام می شود؟

همانطور که می دانید گوشی شما فضای ذخیره سازی خاصی دارد که خیلی سریع هم پر می شود. اپلیکیشن هایی که به طور منظم بر روی گوشیتان استفاده می کنید فایل های جدیدی ایجاد می کنند تا بتوانند اطلاعات مورد نیاز را ذخیره سازی نمایند. این فایل های موقت را کش می گویند. در این مقاله قصد داریم به موضوع پاک کردن کش گوشی ها بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم کش اندروید را پاک کنیم.

کارکرد فایل های کش چیست؟

گوشی شما از داده های موقت ذخیره شده در فایل های کش استفاده می کند تا وقتی اپلیکیشن مربوط را باز می کنید بتواند به سرعت اطلاعات مربوط به آن را فراخوانی نماید. فایل کش، تنها برای برنامه مربوطه کاربردی است . به عنوان مثال کش اینستاگرام به درد کش تلگرام نمی خورد. در بیشتر موارد، وقتی اپلیکیشن می بیند اطلاعات ذخیره شده دیگر به دردش نمی خورد آن را دور می ریزد. وب سایت ها، اپلیکیشن ها و بازی ها همگی از فایل های کش برای ایجاد تجربه گشت و گذار سریع تر استفاده می کنند.

مزایای پاک کردن کش اندروید چیست؟

فایل های کش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند با اینحال برخی از اوقات مجبور می شوید کش اندروید را به صورت دستی پاک کنید. اینکار هم مزایایی برایتان خواهد داشت. اجازه دهید این موضوع را با هم بررسی کنیم و ببینیم با پاک کردن کش چه چیزی عایدمان می شود. • در کوتاه مدت، پاک کردن کش اندروید به شما کمک می کند در حافظه گوشیتان صرفه جویی نمایید. • گاهی از اوقات فایل های کش قدیمی باعث اختلال در عملکرد گوشی می شوند • فایل های کش قدیمی می توانند مشکلات امنیتی و حریم خصوصی برایتان به همراه داشته باشند. • اگر مرورگر یا اپلیکیشن دیگری نتواند از اخرین نسخه یک صفحه استفاده کند پاک کردن کش، آن را مجبور به اپدیت کردن می نماید.  

آیا کش اندروید باید به طور منظم پاک شود؟

خوب حالا که مزایای پاک کردن کش اندروید را می دانید باید به این موضوع هم بپردازیم که ایا پاک کردن کش به طور منظم اجباری است یا خیر. به خاطر داشته باشید که فایل های کش می توانند سرعت دسترسی به محتوایی که به طور منظم مورد استفاده قرار می دهید را افزایش دهند. به همین خاطر بهتر است به طور مداوم و منظم فایل های کش قدیمی را به صورت دستی پاک نکنید. اندروید در حال حاضر مکانیسم درون ساختی دارد که به شما کمک می کند فایل های ناخواسته را پاک کنید.

چگونه کش اندروید را پاک کنیم؟

پاک کردن کش با نسخه های جدید اندروید که وارد بازار شده اند شما باید به طور دستی کش هر اپلیکیشن را به صورت جداگانه پاک نمایید. به خاطر داشته باشید که همیشه مجبور نیستید همه کش ها را پاک نمایید. در بیشتر موارد پاک کردن کشِ اپلیکیشن های دردسر ساز، کافیست. اگر می خواهید کش گوشیتان را پاک کنید مراحل زیر را به خاطر بسپارید: قبل از هر کاری تنظیمات گوشی را باز کنید و قسمت Storage را انتخاب نمایید. در فهرستی که برایتان باز می شود، گزینه other apps( سایر اپلیکیشن ها) را باز کنید. اینکار به شما کمک می کند فهرستی از برنامه های نصب شده بر روی گوشیتان را داشته باشید. در گام بعدی اپلیکیشنی که فایل کش زیادی دارد را انتخاب کنید. در صفحه مربوط به آن برنامه می توانید گزینه clear cache را بزنید. خوب کار شما تمام شده است. حالا می توانید سری به برنامه های دیگر نصب شده بر روی گوشیتان بروید و کش هر کدام را که دوست داشتید به کمک فرآیند بالا پاک کنید. در نسخه های قدیمی تر اندروید، برای پاک کردن همه فایل های کش می توانید به بخش تنظیمات بروید و از آن جا Storage > Cached Data را انتخاب نمایید. در این قسمت بر روی گزینه delete all cache files ضربه بزنید و همه فایل ها را پاک نمایید.

بعد از پاک کردن کش چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اینکه فایل های کش را پاک کردید، فضای ذخیره سازی گوشیتان ازاد می شود و می توانید مثل قبل از برنامه مدنظرتان استفاده کنید. با اینحال همه داده هایی که برای کارکرد بهتر نرم افزار ذخیره شده بود پاک شده است . با گذشت زمان اپلیکیشن دوباره کش را پر می کند. اگر احساس کردید سرعت اجرای برنامه ای کمتر شده است یا مشکلی در اجرای آن وجود دارد دست به کار شوید و کش آن را پاک کنید. پاک کردن کش برنامه ها معمولا اولین گام برای عیب یابی عملکرد نادرست آن ها محسوب می شود.
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن